Zajímavosti


Památník Lidice podepsal Memorandum o porozumění s Památníkem genocidy ve rwandském Kigali

publikováno: 21.10.2013
Při příležitosti zahraniční cesty do zemí subsaharské Afriky, pořádané Ministerstvem zahraničních věcí, bylo zástupci Památníku Lidice podepsáno Memorandum o porozumění s Památníkem genocidy v Kigali ve Rwandě. 
Památník s názvem Kigali Memorial Centre byl otevřen v roce 2004, při připomínce 10. výročí událostí rwandské genocidy, na místě, kde je pohřbeno přes 250 tisíc obětí. Hlavním úkolem této instituce je nejen připomínka hrůzných činů genocidy, ale především její prevence. Ve spolupráci s rwandskou vládou, městem Kigali a Rwandskou národní komisí pro boj proti genocidě místo spravuje Aegis Trust, nevládní organizace se sídlem ve Velké Británii, podporovaná především ze soukromých zdrojů v Evropě a Americe.
Památník nabízí tři stálé expozice, které dokumentují nejen genocidu ve Rwandě, ale připomínají také podobné tragedie v Evropě či v Asii. Zároveň je zde přístupné dokumentační a vzdělávací centrum.

Česká delegace vedená ministrem zahraničních věcí Janem Kohoutem uctila oběti rwandské genocidy položením věnce a seznámila se s expozicemi s podrobným výkladem. Během podpisu memoranda, kterého se zúčastnili mj. výkonný ředitel Rwandské národní komise pro boj proti genocidě Jean de Dieu Mucyo, ředitel rwandské pobočky Aegis Trustu Freddy Mutanguha nebo velvyslanec ČR v Addis Abebě Marek Libřický, byly několikrát zmíněny přátelské vztahy mezi oběma zeměmi a také zvláštní význam České republiky pro uznání krvavých událostí ve Rwandě jako genocidy, o niž se zasloužil český velvyslanec při Spojených národech Karel Kovanda, když byla Česká republika v polovině 90. let nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Tento počin je ve Rwandě velmi vysoce ceněn, jak např. zaznělo ve slovech Jana Kohouta: „V roce 1994 byla Rwanda na okraji našich zájmů. Neměli jsme žádné historické vazby, společné ekonomické či osobní zájmy. A přesto to byla Česká republika, která navrhla prohlášení, které mělo nutit Radu Bezpečnosti k akci vůči událostem ve Rwandě. A byl to Karel Kovanda, český velvyslanec při OSN, který poprvé v této souvislosti použil slovo genocida.“ (Citace převzata z tiskové zprávy MZV ČR.)

Památníky v Lidicích a v Kigali mají ve svém poslání mnoho společného, i když je jejich existence založena na rozdílných historických událostech. V loňském roce uplynulo 70 let od vypálení Lidic, příští rok si svět připomene dvacetileté výročí  rwandské genocidy. Pro obě místa je pro prevenci podobných událostí klíčové vzdělávání zejména mladých lidí, kteří tak mohou být jedinou zárukou bezpečné budoucnosti. Budoucí spolupráce mezi oběma institucemi se tak může odehrávat především na poli výměny zkušeností ve vzdělávání a prevenci jevů jako je rasismus nebo xenofobie. Památník Lidice také se také hodlá podílet na připomenutí 20. výročí rwandské genocidy v České republice v příštím roce.  

Záznam z 16. 10. 2013, který pořídil Aegis Trust, je ke zhlédnutí zde:

http://www.youtube.com/watch?v=xn8aW0IVqWs



    Aktualizováno: 10/22/2013 8:08:32 AM

     
    Nejčtenější
    Upozorňujeme návštěvníky na uzavření zahrady Lidické galerie z důvodu rekonstrukce opěrných zdí před budovou galerie. 
    Výjimku mohou tvořit děti s rodiči, které budou hrát hru Putování s pastelkou, ty v případě potřeby do zahrady doprovodí průvodkyně Lidické galerie.
    Děkujeme za pochopení.

     
    U příležitosti 70. výročí Slovenského národního povstání, pořádaného ve dnech 28. - 31. srpna 2014 Múzeem Slovenského národného povstania v Banské Bystrici, obdržel Památník Lidice za dlouhodobou spolupráci Cenu muzea SNP za rok 2014.

     
    Památník Lidice obržel od organizace TripAdvisor for Business nejvyšší ocenění kvality - Certificate of Excellence 2014. Prestižní cena je udílena na základě informací a názorů návštěvníků uveřejňovaných na webové stránce www.tripadvisor.com.
     

     
    Dne 14.6.2014 se uskutečnila pietní vzpomínka k 72. výročí vypálení obce Lidice. Tato pieta byla doprovázena několika programy, z nichž nejvýznamnější byl koncert "Pocta slavným Čechům", odhalení obrazu P. Marie Lidické a přehlídka dětských pěveckých sborů "Světlo za Lidice".
     
    Staňte se přáteli Památníku Lidice, nyní i na Facebooku!
    Díky Facebooku můžete sledovat zajímavosti, vernisáže výstav a další akce v Lidicích. Kromě sledování aktualit můžete navázat kontakty a vyměnit si zkušenosti s dalšími návštěvníky Památníku Lidice.

     
    Související odkazy
    mapa stránek úvod zpět