Lidice pro 21. století

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Lidice pro 21. století v Opavě

Finalisté a vítězové 14. ročníku v Kostele sv. Václava a vítězové na dvoudenní exkurzi po zajímavostech Opavy a Ostravy

Slavnostní vyhlášení výsledků 14. ročníku soutěže a předání cen vítězům a finalistům se uskutečnilo ve středu 5. června 2019 v Kostele sv. Václava v Opavě.

Slavnostní vyhlášení zahájily v 10:50 hodin fanfáry. Úvodní slovo pronesla ředitelka Památníku Lidice Mgr. Martina Lehmannová.

Mezi významnými hosty byli přítomní náměstci Statutárního města Opava PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. a Ing. Michal Jedlička, vicekonzulka Generálního konzulátu Polska Dr. Maria Kovacs, ředitelka Slezského zemského muzea Mgr. Jana Horáková, náměstkyně pro odborné činnosti Slezského zemského muzea a vedoucí Národního památníku II. světové války Mgr. Kamila Poláková, ředitelka kulturního domu OKO Mgr. Marcela Mrózková Heříková, přítomen byl také porotce odborné poroty soutěže a historik Mgr. Jan Petrásek, zástupce spoluvyhlašovatele soutěže ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Zdeněk Hazdra, římskokatolický kněz a řeholník Ph.D., ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič Ph.D., O.Cr., plukovník Jaroslav Žáček a herci Máša Málková a Norbert Lichý, kteří přednesli vybrané literární práce letošního ročníku soutěže, dále byl přítomný pan Dalibor Naar zastupující projekt Skryté příběhy. Hostem slavnostního vyhlášení byla také dcera akademické sochařky Marie Uchytilové paní Sylvie Klánová.

Po zahájení programu zazněly projevy z úst zástupce spoluvyhlašovatele soutěže Mgr. Zdeňka Hazdry Ph.D., Mgr. Jany Horákové ze Slezkého zemského muzea, jakožto spoluorganizátora letošního vyhlášení soutěže v Opavě, náměstka PhDr. Igora Hendrycha Ph.D. a k účastníkům promluvila také vicekonzulka Maria Kovacs. Po projevech byl na pódium pozván pan Dalibor Naar, aby přítomným představil projekt "Skryté příběhy". Jedná se o sérii výletních tras určené pro děti a mládež, které jsou po celé České republice. Na každé trase je několik zastavení, kde se účastníci zaposlouchají pomocí svého chytrého telefonu do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je spojena s daným místem. Následně plní drobné úkoly a sbírají body. Čím více bodů nasbírají, tím větší obsah hry se jim otevírá.

Poté si vzala slovo ředitelka soutěže Mgr. Michaela Brábníková a krátce shrnula průběh letošního ročníku soutěže.

Od 11:20 hodin zvali moderátoři Jana Nevřelová ze Slezského zemského muzea a Filip Petlička z Památníku Lidice na pódium finalisty první kategorie, kteří obdrželi z rukou pana doktora Igora Hendrycha a pana inženýra Michala Jedličky účastnické diplomy a věcné ceny. Předání účastnických diplomů a věcných cen pro finalisty druhé kategorie se zhostily paní doktorka Maria Kovacs společně s panem doktorem Igorem Hendrychem.

Po předání cen finalistům přečetli velmi procítěně úryvky z vybraných literárních prací finalistů pan Norbert Lichý a paní Máša Málková. Program pokračoval předáním cen poroty z rukou historika Jana Petráska, herečky Máši Málkové a paní Sylvie Klánové. Následovalo čtení úryvků z prací oceněných cenou poroty citlivě ztvárněné opět paní Mášou Málkovou a panem Norbertem Lichým.

Po zaznění slavnostní fanfáry byli na pódiu zváni vítězové obou kategorií. Ti získali jako hlavní cenu skleněnou plastiku od uměleckého skláře Jiřího Pačinka a řadu věcných darů. Vše převzali od ředitelky soutěže paní Michaely Brábníkové, ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové, od ředitelky Slezského zemského muzea Jany Horákové a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry. Na závěr předali ceny pro nejaktivnější školy řeholník Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou P. Gabriel Mulamuhič a plukovník Jaroslav Žáček. Po ukončení oficiální části programu potěšila přítomné hosty svým hudebním vystoupením skupina Zrní.

Pro účastníky slavnostního vyhlášení byl také připravený odpolední program. Po skončení oficiálního programu v Kostele sv. Václava se účastníci přesunuli do objektů Slezského zemského muzea, kde absolvovali prohlídku Historické výstavní budovy a dále prohlídku Národního památníku II. světové války v Hrabyni s odborným výkladem.

Vítězové 14. ročníku soutěže se již 5. června po skončení odpoledního programu účastnili večerního vzdělávacího programu s názvem Jak lazarety ke jménu přišly aneb historie zdravotní péče, dále absolvovali společnou večeři a poté se ubytovali v místním penzionu.

Následujícího dne 6. června se vítězové zúčastnili celodenního programu, který začal exkurzí v České televizi Ostrava, kde se výherci seznámili s celkovým chodem studií a podívali se i do technické místnosti, odkud se vysílání řídí, upravuje, střihá atd. Po společném obědě následovala návštěva Světa techniky v Ostravě, kde vítězové strávili příjemné odpoledne obklopeni vědou, technologií a všeobecným poznáním lidské vynalézavosti. Návštěvníci mohli zavítat také do místního kinosálu s promítáním filmu z produkce BBC o záhadných hlubinách oceánů. Oceán je dnes poslední divokou a dosud ne zcela probádanou divočinou, která nás na zemi obklopuje. Podvečer pak ocenění strávili v místním planetáriu, kde na ně čekal program v kinosále s kopulovou střechou, díky které se diváci doslova ocitli na dotek hvězdám i samotným planetám naší slunečné soustavy. Dále následovala prohlídka vesmírné expozice s názvem "Experimentárium". Planetárium Ostrava je třetím největším planetáriem v Česku a jediným v Moravskoslezském kraji. Bylo založeno v roce 1980 a je zároveň součástí VŠB - Technické univerzity Ostrava.

Na začátku dne 7. 6. 2019 se vítězové prošli ranní Opavou s průvodcem, který je seznámil se zajímavými místy v historickém centru města, které bylo bohužel na konci druhé světové války velmi poničeno. Program pokračoval prohlídkou věže Hlásky, nejvyššího místa Opavy, ze které byl jedinečný pohled na celé město. Hláska, též Městská věž nebo Hodinářská věž je budova stojící na Horním náměstí v Opavě. Dnes je v jejích prostorách sídlo magistrátu a je chráněna jako kulturní památka České republiky. Zde měli návštěvníci možnost nahlédnout také do expozice zachovalých exponátů různého druhu mapující celé 20. století. Po závěrečném společném obědě čekala na vítěze cesta domů ve vlaku s příjemnou obsluhou i občerstvením.

Oceněným soutěžícím a finalistům, kteří se nemohli vyhlášení osobně zúčastnit, budou ceny zaslány poštou.

Všem přítomným patří velký dík za vytvoření příjemné atmosféry, která provázela celé vyhlášení.

Zároveň děkujeme všem účastníkům soutěže a těšíme se na jejich účast i v následujícím ročníku!

Autor: Roman Škoda