Pamětní mince k 75. výročí lidické a ležácké tragédie

Letošní výročí tragédie Lidic a Ležáků připomene počin České mincovny. Ta vydává zlaté a stříbrné pamětní mince se symbolickým vyobrazením lidického příběhu. Práci na výtvarných předlohách svěřila Mincovna dvěma mladým autorům Romanu Shamilyanovi a Jiřímu Hanušovi.

Autoři ukryli příběh obyvatel vyhlazených obcí do fotografie, která je dominantním motivem averzu i reverzu mince. Na averzu je zachycena celistvá pětičlenná rodina s obcí v pozadí; na reverzu je fotografie ohořelá, muži chybí, žena a dítě jsou od sebe odtrženy, obec srovnána se zemí. Výtvarnou předlohu – sádrový model - se rozhodla Mincovna věnovat v den vernisáže do sbírek Památníku Lidice.

„Pamětní mince mají obrovský význam pro zachování vzpomínek. Jako sběratelský artefakt je lidé pečlivě uchovávají, dědí se z generace na generaci. Mince tedy pomáhá dokonale přenášet historickou paměť,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Zlatá mince o hmotnosti ¼ unce vychází v nákladu 200 kusů. Prodávat se bude za 11 450 Kč. Stříbrná mince má náklad poloviční. Mincovna na ni použila svůj největší střížek o průměru 90 milimetrů a hmotnosti jednoho kilogramu, který má vyhrazený pro nejvýznamnější výročí. Cena stříbrné mince je stanovena na 39 950 Kč.

Mince lze zakoupit na oficiálních webových stránkách České mincovny zde.

Autor: J. Chourová Plachá