Křest katalogu S Čechy jsem skončil a první Hovory o svobodě

14. 3. 2019; Lidická galerie

15. března 1939 začala okupace Československa, 13. března 1977 zemřel filozof Jan Patočka po výsleších Státní bezpečnosti kvůli podpisu Charty 77.

Jsou to dva z významných milníků české a československé historie. Právě k tomuto datu pořádáme křest katalogu k výstavě a práci Martina Zeta. Martin Zet se ve své práci často zamýšlí nad dějinami, nad člověkem v dějinách a ve výstavě S Čechy jsem skončil pracuje mimo jiné i s významnými dokumenty 20. století. Mnichovská dohoda, Zvací dopis, ale i Charta 77 jsou součástí výstavy  prostřednictvím těchto přelomových dokumentů a dalších děl vyvolává Martin Zet debatu mezi návštěvníkem výstavy, těmito relikty naší minulosti a mezi dějinami samotnými. Debatu na téma svoboda, totalita a naše místo v nich.

Společně se křtem katalogu Martina Zeta započal i cyklus Hovory o svobodě, který příznačně zahájili svou debatou dva filozofové, dvě významné morální a společenské autority. Dva muži, kteří mají nejen silné osobní zkušenosti s totalitním režimem, ale také dva muži, kteří mají především co říci k současnosti i budoucnosti a k vztahům mezi nimi. Prof. Jan Sokol a prof. Václav Bělohradský.

Hovory o svobodě jsou volným cyklem přednášek, debat, seminářů, workshopů, výstav a divadelních představení, kterými si v Památníku Lidice připomeneme 30 let svobody, 30 let které uplynuly od roku 1989.

Autor: Filip Petlička