Lidická simultánka

Památník Lidice pod záštitou bývalého mistra světa Anatolije Karpova, vyhlašuje každoročně šachový turnaj Lidická simultánka, který je určen pro mladé šachisty.

Památník Lidice stál v roce 2010 u zrodu šachového turnaje pro děti a mládež příhodně pojmenováného Lidická simultánka. Již v prvním roce konání se pro jeho pořádání nadchl a zároveň jej zaštítil bývalý mistr světa a velká osobnost šachu pan Anatolij Karpov.

Osmý ročník Lidické simultánky se uskuteční v únoru 2018. Více informací k aktuálnímu ročníku naleznete v druhé polovině roku 2017 na této webové stránce. 


Ohlédnutí za předchozími ročníky

První ročník Lidické simultánky byl slavnostně zahájen v sobotu 22. ledna 2011. Účastníci měli možnost zahrát si jedinečnou šachovou partii s mezinárodní velmistryní Kateřinou Němcovou a se samotnou tváří Lidické simultánky, Anatolijem Karpovem.

Oběma velmistry byla nejlepší hráčkou turnaje vyhlášena Kateřina Budíková, která si odnesla krásné velké dřevěné šachy s vlastnoručním podpisem obou velmistrů.

Seznam účastníků s výsledky


Druhý ročník
Lidické simultánky se uskutečnil 21. ledna 2012. Šachový turnaj rozehráli dva špičkoví velmistři Anatolij Karpov a Jan Smejkal.

Při příležitosti druhého ročníku byla na základní škole v sousedním Buštěhradu otevřena šachová škola pro mládež nesoucí jméno Anatolije Karpova. Této neopakovatelné události, těšící se velkému mediálnímu zájmu, byl kromě velmistra A. Karpova přítomen náš první kosmonaut Vladimír Remek, šachový velmistr Jan Smejkal a řada dalších osobností ze světa šachu, regionálních politiků, pedagogů a samozřejmě dětí.

Seznam účastníků s výsledky


Třetí ročník šachového turnaje pro mládež Lidická simultánka se uskutečnil 2. března 2013 a byl velice úspěšný. Nejen tím, že se ho opět zúčastnil mistr světa Anatolij Karpov a nejlepší český hráč současnosti mezinárodní velmistr David Navara, ale také vysokou hráčskou úrovní mladých šachistů, velkým zájmem veřejnosti a v neposlední řadě přítomností našeho prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, který na den přesně před 35 roky vzlétl do vesmíru. Další šachový velmistr, který celý turnaj sledoval, byl loňský aktivní účastník Jan Smejkal.

Účastník Filip Šolc z Hradce Králové uhrál s oběma velmistry remízu a stal se tak nejlepším hráčem simultánky.

Seznam účastníků


Čtvrtý ročník Lidické simultánky proběhl 22. února 2014 a navzdory neúčasti Anatolije Kaprova měl tento turnaj výbornou sportovní úroveň. O tu se zasloužili dva mladí mezinárodní velmistři Julie Kočetková a David Navara.

Jitka Jánská z Klatov, která nakonec nepodlehla přesile velmistrů, s nimi uhrála důstojnou remízu, čímž potvrdila nejvyšší ELO (2020) ze všech mladých hráčů!

Seznam účastníků


Pátý ročník šachového turnaje Lidická simultánka se uskutečnil 24. ledna 2015. Pořadatelé zajistili účast arménského šachového velmistra Sergeje Movsesjana (ELO 2751) a našeho šachového velmistra Martina Petra (ELO 2530), kteří se utkali s nadějnými šachisty na 17 šachovnicích.

Simultánní partie probíhaly zpočátku ve svižném tempu, ale brzy začali někteří mladí hráči taktizovat, nechávali si delší čas na rozmyšlenou a dostávali naopak velmistry do časových tísní, až musel rozhodčí nakonec prodloužit časovou dotaci simultánky o 10 minut, protože ve hře zůstávalo stále hodně hráčů.

Nakonec si hned tři mladí hráči vynutili remízy - Matěj Abraham z Domu mládeže Ivančice, Matyáš Černíček ze ŠK Union Louny a desetiletý Ondřej Popovský ze Sokola Buštěhrad, který byl při slavnostním předávání pamětních diplomů a věcných cen určen oběma velmistry za nejlepšího hráče turnaje a z rukou Sergeje Movsesjana obdržel klasické šachové hodiny a vítěznou figurku.

Seznam účastníků

 
Šestý ročník Lidické simultánky se uskutečnil 18. února 2016. Simultánní partii s mladými šachisty přijeli sehrát tři mezinárodní velmistři – David Navara, Sergej Movsesjan a Julie Kočetková. Nad dodržováním pravidel převzal patronát další mezinárodní velmistr, šachová legenda Jan Smejkal. Obsazeno bylo všech dvacet šachovnic.

Nejúspěšnějšímu hráči – jedenáctiletému Josefu Cibulkovi z Hronova (ELO 1132) se podařilo útočnou hrou šachové velmistry porazit. Druhým nejúspěšnějším hráčem turnaje stal Matouš Hlavina (ELO 1520), který dosáhl remízy. Velmistři na závěr zvolili ještě třetího nejúspěšnějšího soupeře, kterým byl Patrik Špalek (ELO 1100).

Simultánka se těšila i pozornosti politických osobností. Mladé hráče šachu přijeli podpořit velvyslanec Arménie v Praze pan Tigran Seiranian, radní pro kulturu Středočeského kraje ing. Zdeněk Štefek a místostarosta obce Lidice pan Tomáš Skála. Tradičně se turnaje zúčastnili také Marie Šupíková a Pavel Horešovský, přeživší lidické děti.

Seznam účastníků


Sedmý ročník Lidické simultánky se konal 8. února 2017. Simultánní partii s mladými šachisty přijeli sehrát tři mezinárodní velmistři – Sergej Movsesjan, Julie Movsesjan Kočetková a David Navara. Nad dodržováním pravidel převzal patronát další mezinárodní velmistr, šachová legenda Jan Smejkal. Obsazeno bylo všech dvacet šachovnic.

Nejúspěšnějším hráčem turnaje se stal dvanáctiletý Lukáš Hadrava ze Sokola Buštěhrad (ELO 1120), který uhrál s velmistry remízu ještě před uplynutím 90 minutového hracího času. Druhým nejúspěšnějším hráčem turnaje byl Jan Seidl z TJ Kralupy nad Vltavou (ELO 1208), kterého velmistři označili za nejnáročnějšího soupeře.

Mladé hráče šachu přišli podpořit nejen rodiče a trenéři, ale také starostka obce Lidice.

Seznam účastníků