Martin Homola a Michal Fiala: Spectaculum aneb jak se žije umělci

Termín: 15. 12. 2016 až 30. 4. 2017, Lidická galerie 1. patro

Vernisáž: 14. prosince 2016 v 18:00 hodin, 1. patro Lidické galerie

Společná výstava dvou tvůrců, Martina Homoly a Michala Fialy, představuje jejich tvorbu z oblasti fotografie, volné grafiky a užité grafiky. Oba autoři jsou zároveň přátelé a společně pracují na různých projektech, z nichž některé jsou představeny i na této výstavě.
Stmelujícím prvkem je přitom nejen toto přátelství, ale zároveň tematizace vztahu jejich volné tvorby – a tvorby, „která je živí“.

Martin Homola je skvělý reportážní a dokumentární fotograf, který nejen že přemýšlivým a zároveň výstižným způsobem umí zachytit na svých cestách život v různých kulturách, ale snadno se dostane i do blízkosti osobností z oblasti umění, hudby, filmu nebo i politiky. Odtud jeho portréty nebo „momentky“ s Davidem Lynchem, Laurie Andersonovou, papežem Františkem, skupinou Rolling Stones, Radůzou nebo Jaroslavem Nohavicou. Neméně přesvědčivě ale vyznívají i portréty lidí veřejně neznámých.

Michal Fiala je zase bravurní kreslíř, který ve své volné tvorbě nejvíce používá právě černou linku – a to jak v kresbě, tak v linorytu, leptu a současně i v počítačové grafice. Tuto pro něj automatickou dovednost s lehkostí předvádí v širokém spektru storyboardů, plakátů a další užité grafiky.

Koncepce výstavy si pohrává s balancováním mezi přístupy volné tvorby a propagace nebo reklamy a vybízí k zamyšlení, na co se tyto přístupy zaměřují a jaké postupy ke svému cíli využívají. Jak na nás obě oblasti působí esteticky? Umíme rozpoznat vizuální prvky v dílech, které na nás působí, a případně nás ovlivňují nebo s námi mohou i manipulovat?

Martin Homola působil od roku 1990 jako fotograf Lidových novin a hudebního měsíčníku Rock & Pop, později jako fotoreportér České tiskové agentury a šéf fotooddělení časopisu Kinorevue. Od roku 1997 je na volné noze jako reklamní fotograf spolupracující s agenturami v oblasti reklamy, módy, portrétu, architektury, reportáže, produktové fotografie, obalů hudebních nosičů a knih. Dlouhodobě spolupracuje s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem, Radůzou, Lenkou Filipovou,  skupinami  Chinaski, Nerez a dalšími.
Je držitelem 3. ceny Czech Press Photo z roku 1995 v kategorii Každodenní život.
Je členem poroty Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích.

Michal Fiala vystudoval malbu a grafiku na pražské AVU. Pracovně působil jako art director společností MARK/BBDO, Ogilvy&Mather a Young&Rubicam. Od roku 2001 působí na volné noze jako ilustrátor.

Pozvánka

Tisková zpráva