Všechny krásy světa

Poezie Jaroslava Seiferta v dialogu Muže a Ženy

Jaroslav Seifert

23. 9. 1901 až 10. 1. 1986  
Básník, spisovatel, novinář, překladatel. Spoluzakladatel poetismu. Nositel Nobelovy ceny za literaturu (1984), národní umělec.
„S verši Jaroslava Seiferta se můžete podívat do svého dětství i do své budoucnosti. Takže se vlastně potkáváte sám se sebou. Odvážné? Ano.” (J. Dvořák)

Účinkují

Žena: Barbora Kodetová
Muž: Marcel Vašinka
Scénář a režie: Tomáš Vondrovic
Dramaturgie: Tomáš Engel
Hudba: Marcel Javorček
Délka představení: 60 minut

Pořad je vhodný pro vyšší ročníky středních škol a kulturní instituce (veřejné knihovny, kulturní střediska aj.). Program nabízíme ke zhlédnutí v Lidické galerii nebo je možné si jej objednat jako zájezdové představení.

Cena: 7 000,- Kč + doprava
Technické podmínky: scéna min. 5 x 3 m, 4 reflektory (500 W), stůl pro mix. pult zvukaře

Objednávky vyřizuje:
Renata Hanzlíková
tel.: 312 253 063, 739 690 567
Tokajická 152
Památník Lidice
273 54 Lidice

Vyznání autorů

Mít v Lidické galerii i malé divadlo, místo, kde by síla slova byla silnější všech běd světa, tak to jsem si moc přál. Před pár týdny jsem procházel malým sálkem „Lidické Thálie” a na stěnách viděl fotky představení, která se tady za posledních pár let odehrála. Sám jsem na některá, která jsem v Praze nestihl vidět, přijel do Lidic a bylo to nádherné.

Bára Hrzánová se svým Májem, Jan Hartl a Jiří Dvořák s Adresátem neznámým, Hana Maciuchová s Nekonečnou mocí touhy, Tereza Kostková a Carmen Mayerová s inscenací …co život dal a vzal Betty McDonaldové, Marta Vančurová, Vlastimil Harapes, Josef Somr, Radovan Lukavský… Ať prominou ti, které zde nejmenuji a kteří nezapomenutelně přispěli k dílu, které si zaslouží obdivu.

A dnes? Dnes jsme svědky něčeho, čemu bych před pár lety nevěřil ani ve snu. Lidická galerie vytvořila své první, vlastní představení. Vykročila s odvahou a rázně. Seifertem! Však také má důvod k odvaze. Za dobu své 4 leté existence získala skvělé, stálé publikum i důvěru umělců, kteří považují za radost zde, v malém Lidickém divadle, pracovat.

Držím palce divadélku i všem, kteří se o jeho život starají. Nejen k dnešní premiéře, ale i do let dalších.

Tomáš Engel, dramaturg inscenace Všechny krásy světa

Verše Jaroslava Seiferta patří k „políbeným dětem” české poezie. Jejich čirost, prostota a zdánlivá jednoduchost nikdy neprotiřečí hloubce prožitku a bohatství nuancí citu. I útržky vzpomínek básníka důvěrně umocňují ono zvláštní světlo, jímž jeho básně září. Básně vroucí jako tóny Janáčkovy, křehké jako motivy Mozarta a české jako Smetanovy harmonie.

„Čeho jsem se to napil z prázdného kalicha? Trochu tajemství, trochu naděje, víry, lásky? Bůhsuď.”

Tomáš Vondrovic, režisér a scénárista inscenace Všechny krásy světa