51. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma "TANEC"

2. 6. 2023 - 31. 1. 2024, Lidická galerie, 1. patro

Památník Lidice každoročně pořádá největší a nejstarší výstavu dětských prací na světě. Pro letošní 51. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice bylo zvoleno téma TANEC.

Tanec je pohybová aktivita, která podobně jako výtvarné umění dokáže předávat příběhy, emoce a nálady beze slov. Tanec patří mezi prostředky lidské komunikace a je už odedávna součástí lidské kultury. Již pravěcí lidé prováděli rituální tance, které jim měly zajistit úspěšný lov nebo přízeň bohů. Tancem také projevovali radost z ulovené kořisti. Postupně se tanec stával součástí lidových slavností a dostal se i do divadelních představení.

Tanec může vyprávět příběh, vyjadřovat pocity nebo být jen pohybem pro radost. Lidé tančí ve skupině, pro publikum, se svými blízkými, nebo i jen sami pro sebe. Tanec je spojený s rytmem, hudbou, a často s krásnými a výraznými kostýmy a šaty. Na tom, jak tanec působí, se nepodílí jen tanečníci, ale třeba také choreograf nebo scénograf, tradiční tance kolem sebe často sdružují celou řadu řemeslníků a hudebníků.

Tanec můžeme vnímat i v přeneseném smyslu – jako tanec barev a světel, tanec planet, tanec stínů na stěně.

Z 83 zemí světa bylo do soutěže zasláno celkem 16 416 děl, z nichž odborná porota ocenila 1 354 nejlepších, které si můžete až do konce ledna 2024 prohlédnout v Lidické galerii.

Více informací o výstavě naleznete zde: www.mdvv-lidice.cz