Děkovný koncert Pro Lidice

11. června 2022 se na nádvoří muzea Památníku Lidice konal tradiční Děkovný koncert Pro Lidice u příležitosti 80. výročí lidické tragédie.

Se svými pěveckými výkony ohromili publikum Monika Absolonová, Dáša Zázvůrková a 4TENOŘI - Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michal Bragagnolo. Celým večerem zněly dokonalé tóny Ústřední hudby Armády České republiky pod vedením dirigentů podplukovníka Jaroslava Šípa a majora Josefa Kučery. Provázel moderátor Václav Žmolík. 

Úvodní slovo pronesli ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a starostka obce Lidice Veronika Kellerová, která předčítala srdceryvné zápisky z deníků jedné z přeživších lidických žen.

Večerní program byl zahájen prezentací virtuálního 3D modelu obce Lidice. Model je v současné době možné vidět i v promítací místnosti výstavní síně Pod Tribunou.

Koncert byl doprovázen vizualizacemi z dílny pracovníků GŘ HZS ČR a kamerový přenos na místě včetně videozáznamu, který budeme co nevidět zveřejňovat, zajistili také pracovníci HZS Karlovarského kraje.

Na závěr se nádvořím rozezněla jména zavražděných lidických dětí v upomínku na nejsmutnější následek nacistické pomsty na Lidicích.

Po setmění se v údolí starých Lidic rozsvítila Světla z oken lidických domů. Potomci přeživších i návštěvníci koncertu zapálili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.

Děkujeme všem účinkujícím i návštěvníkům za mimořádně silný večer, kterým jsme vzdali poctu lidickým obětem.

Autor: Jana Chourová Plachá