Pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce Lidice

Pietní akt se uskutečnil v komorní podobě v sobotu 12. června 2021.

Památník Lidice pod záštitou ministra kultury a ve spolupráci s obecním zastupitelstvem Lidice uspořádali v sobotu 12. června 2021 pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce Lidice.

Na hromadný hrob zavražděných lidických mužů byly v dopoledních hodinách za zpřísněných bezpečnostních opatření a za tradiční asistence Posádkového velitelství Praha položeny květinové dary přeživších a obce Lidice, Kanceláře prezidenta republiky, předsedy Senátu PČR, předsedy a místopředsedů Poslanecké sněmovny PČR, předsedy vlády, ministra kultury a hejtmanky Středočeského kraje. 

Modlitbu za oběti lidické tragédie pronesl P. ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič Ph. D., O.Cr. z unhošťské farnosti.

Po zaznění státní hymny poděkoval ředitel Památníku Lidice přítomným hostům a všichni se přesunuli k pomníku dětských obětí války, aby zde uctili památku zavražděných lidických dětí.

V odpoledním bloku individuálních účastí se k hromadnému hrobu přišlo poklonit několik desítek delegací, zejména z řad velvyslanců, ministerstev, občanských spolků ale i široké veřejnosti.

Po celý den byl vstup do všech prostor Památníku Lidice bezplatný.

Lidické tryzně byla věnována značná pozornost i v médiích. Její přímý přenos a mimořádný pořad na ČT24 můžete ze záznamu zhlédnout zde: Opens external link in new windowhttps://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/221411033320612-pietni-akt-k-79-vyroci-vyhlazeni-obce-lidice/

Děkujeme všem, kteří v den 79. výročí lidické tragédie věnovali tichou vzpomínku jejím obětem.

Autor: Jana Chourová Plachá

Upozorňujeme návštěvníky na výluku dopravy z důvodu uzavírky přístupové komunikace č. I/61 ve směru od Kladna do Prahy.