Porota 49. ročníku MDVV Lidice 2021 se odkládá

I v Lidické galerii jsme se museli přizpůsobit současné složité situaci a prozatím jsme odložili zasedání odborné poroty 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2021, které se původně mělo konat již tento víkend. Aktuálně počítáme s odkladem minimálně o jeden měsíc, konkrétní termín bude stanovený podle vývoje situace.   

Všechny výtvarné práce, které byly do galerie doručené, jsme pečlivě uložili a pracujeme na jejich postupné registraci do soutěže. Už teď můžeme říci, že na letošní výstavě bude na co se těšit! Zatím jsme zaregistrovali téměř pět tisíc soutěžních prací a vypadá to, že nám jich zbývá zapsat ještě minimálně jednou tolik. Na zápisu budeme pracovat až do dubna. Všem účastníkům moc děkujeme za trpělivost.

The jury of the 49th ICEFA Lidice 2021 is postponed

In the Lidice Gallery, we had to adapt to the current difficult situation and decided to postpone the first jury session of the 49th International Children's Exhibition of Fine Arts Lidice 2021, which was originally scheduled to take place this weekend. We currently expect postponement of at least one month, the specific date will be set based on the development of the epidemic situation in the Czech Republic.

We have carefully stored all the artworks that have been delivered to the gallery over past weeks and we are working on their registration for the competition. We can already say this year’s exhibition will be something to see! So far, we have registered almost five thousand competition entries and it seems that we still have to register at least the same amount. The registration will continue into April. Thank you very much for your patience.

Autor: Tamara Hegerová