Restaurování Památníku dětských obětí války
Projekt pokračuje v další fázi
V loňském roce uspořádal Památník Lidice u příležitosti stého výročí narození akademické sochařky Marie Uchytilové veřejnou sbírku na restaurování sousoší 82 lidických dětí zavražděných nacisty v červenci 1942. Na zcela unikátním dílu, jež svým významem překračuje hranice České republiky, se bohužel výrazně podepsal zub času a pro jeho zachování budoucím generacím bylo nutné zajistit jeho opravu.
Ve spolupráci s platformou Donio byla vypsána veřejná sbírka, která se setkala s velkým zájmem veřejnosti v České republice i v zahraničí. Dobrovolní dárci rovněž zasílali své finanční příspěvky i na bankovní účty Památníku Lidice. Nejvýznamnější dar byl přijat od amerického občana Donalda R. Yadeskiho, který ve své závěti odkázal Památníku Lidice na restaurování sousoší částku 80 000 USD. Sbírka byla oficiálně ukončena k 31. lednu 2025. Celková částka, kterou se podařilo na projekt získat, přesáhla 5 milionů korun a je uložena na bankovních účtech vedených v CZK a v EUR u České národní banky. Veškeré potřebné kroky byly prozatím realizovány bez finančních nákladů, ze sbírky tedy dosud nebyly čerpány žádné peníze.
Původní restaurátorský záměr předpokládal náklady přesahující 12 milionů korun. Vzhledem k tomu, že se celá částka v rámci sbírky nepodařila vybrat, připravuje se v současné době nový návrh záchranného restaurátorského průzkumu. Památník Lidice v této věci spolupracuje s restaurátory, vlastníky autorských práv k sousoší a příslušnými orgány památkové péče, praktická realizace této fáze projektu by se měla uskutečnit do konce roku 2025. Na základě výsledků odborného průzkumu připraví restaurátoři nový restaurátorský záměr.
Aktuálně probíhá sběr dalších umělecko-historických informací, který umožní provedení plánovaného restaurátorského zásahu odpovídajícího co nejblíže původnímu záměru autorů Památníku dětských obětí války – Marie Uchytilové a Jiřího V. Hampla. Průběh jednotlivých prací pomáhá dokumentovat virtuální model sousoší, který vzniká v rámci spolupráce s dobrovolníky z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Model prakticky využijí nejen restaurátoři, ale i orgány památkové péče a Památník Lidice coby investor a kontrolor nákladného projektu, v historii Památníku Lidice jednoznačně nejnáročnějšího.
Vzhledem k tomu, že projekt restaurování Památníku dětských obětí války je teprve na svém začátku, nemáme v této fázi k dispozici bližší konkrétní výstup, kromě již zmíněného vznikajícího 3D modelu, jehož podobu zachycuje přiložená fotografie.
Památník Lidice ještě jednou děkuje všem štědrým dárcům za nezištnou finanční podporu a dlouhodobý zájem o tento ojedinělý významný projekt, stejně jako za projevení trpělivosti v průběhu jeho realizace. O postupu dalších prací a využívání finančních prostředků bude veřejnost i nadále pravidelně informovat.