Vernisáž 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy

Ve čtvrtek 1. července 2021 proběhla vernisáž Opens external link in new windowMezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, jejíž letošní téma "ROBOT a UMĚLÁ INTELIGENCE" koresponduje se stým výročím vzniku slova robot, které použil Karel Čapek ve své hře R.U.R. Po krátkém hudebním úvodu se slova se zhostili ředitel Památníku Lidice, PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D. a kurátorka MDVV, Táňa Válková. Pásku přestřihli a tím slavnostně 49. ročník výstavy zahájili Jiří Pitín a Pavel Horešovský, přeživší lidické děti. Vernisáže výstavy se kromě členů odborné poroty zúčastnil i novodobý válečný veterán, Lukáš Hirka.

Na letošní ročník soutěže, který byl rozšířen o podtémata: Co robot (ne)umí, Uvnitř stroje, R.U.R.: Roboti v literatuře a filmu, Rok 2121, Vývoj a druhy umělé inteligence, Technologie a etika, Data a Nanoroboti, dorazilo  11 213 výtvarných děl ze 72 zemí světa. Ocenit ty nejlepší bylo jako každým rokem pro porotu výstavy velmi náročné. Odborná komise nakonec po pečlivém výběru udělila celkem 945 ocenění, včetně 156 medailí.

Na výstavě uvidíte 945 exponátů s tematikou robotů, technologií i Karla Čapka a najdete zde také edukační a hrací koutek, kde si (nejen) děti mohou vytvořit vlastního robota.

Vítězná díla lze v Lidické galerii zhlédnout od 1. července 2021 do 31. ledna 2022.

Opens external link in new windowRozhovor kurátorky o Mezinárodní dětské výstavě, která boří mýty o dětském umění.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Autor: Tamara Hegerová