Lidická galerie a její zahrada

Lidická galerie se nachází uprostřed nových Lidic, pouhých několik minut chůze od pietního území, v budově bývalého kulturního domu obce, postaveného v 60. letech minulého století dle projektu českého architekta Richarda Podzemného, autora Plaveckého stadionu v Podolí.

Po roce 1989 přešla budova do soukromých rukou a přestala sloužit svému původnímu účelu. Zchátralý objekt byl vykoupen státem a v letech 2002–2003 přestavěn k nynějšímu využití.

V přízemí budovy je možno zhlédnout expozici Opens internal link in current windowLidické sbírky umění, nejvýznamnější mezinárodní veřejné sbírky současného umění na našem území. Jedinečnost sbírky dokresluje fakt, že je solidární, tvořena dary umělců a umělkyň celého světa Lidicím. Od roku 2023 je tato expozice postupně rozšiřována a doplňována o výstavy krátkodobé, které kontextualizují naši sbírku jak lokálně, tak mezinárodně. 

V 1. patře Lidické galerie se od letošního roku nachází Dětská galerie, která nabízí program zaměřený na nejmladší návštěvníky a návštěvnice našich programů. Od května do ledna je v těchto prostorách instalován aktuální ročník Opens external link in new windowMezinárodní dětské výtvarné výstavy.

Prostor galerie rozšiřuje zahrada, v níž se za slunného počasí pořádají kulturní akce a výstavy, celoročně jsou zde umístěna některá darovaná sochařská díla Lidické sbírky umění. V neposlední řadě se v Lidické galerii konají kulturní pořady, koncerty a divadelní představení.

Expozice v budově Lidické galerie jsou přístupné bezbariérově.