Audience Václava Havla

Další díl Hovorů o svobodě - divadelní představení Audience. 19. 9. 2019 od 17.00

19. září 2019 pokračuje v Památníku Lidice cyklus Hovory o svobodě. Tentokrát se jedná o divadelní představení Audience, jejímž autorem je Václav Havel. Své nastudování slavné jednoaktovky v Památníku Lidice představí Městské divadlo Kladno.

Letošní výroční rok se nese v duchu připomínání roku 1989 a událostí, které přinesly změnu. Změnu politickou, ekonomickou, ale hlavně změnu společenskou a s tím spojenou svobodu. Památník Lidice v rámci projektu Ministerstva kultury „30 let svobody“ připravil cyklus s názvem Hovory o svobodě. Cyklus debat, přednášek, workshopů, seminářů, ale i divadelních představení. Cílem cyklu je zamyslet se nad tím, co je to vlastně svoboda, totalita a jaké je naše místo v nich.

19. září od 17.00 proběhne jako další díl zmiňovaného cyklu divadelní představení Audience, jejímž autorem je Václav Havel. Hra bude uvedena v zahradě Lidické galerie a v případě nepřízně počasí se přesune do prostor stálé sbírky moderního umění „Remember Lidice“. Obě místa jsou velice inspirativní a nadmíru vhodná pro hru tohoto druhu a zároveň pro jedno z prvních představení Městského divadla Kladno

v jeho nové, letošní sezoně. V hlavních rolích se představí Jaroslav Slánský jako sládek a Viktor Zavadil jako Vaněk.

„Audience je asi nejslavnějším Havlovým dramatem a k připomínání si událostí z roku 1989 je také tím nejpříznačnějším. Audience nám může pomoci znovu se zamyslet, co rok 1989 přinesl, kam jsme se jako společnost za posledních 30 let posunuli, co jsme za těch třicet let dokázali a v jakém světě dnes žijeme a jak se naše společnost oproti době před rokem 1989 změnila… Nebo možná nezměnila?“

     Filip Petlička, vedoucí oddělení prezentace Památníku Lidice –

 „Tématy jsou manipulace, odvaha, svědomí, a především autorovo celoživotní téma: potřeba svobody v nesvobodné společnosti. To vše s humorem patřičně absurdním, který mnohdy vystihuje každodenní realitu lépe než cokoli jiného.“

     Text: Městské divadlo Kladno –

 

Současně s uvedením divadelního představení bude otevřena i nová výstava z produkce Památníku Lidice s názvem „Lidice, Ležáky a rok 1989 – svoboda, která přinesla nezájem“. Lidice a Ležáky se staly světovým symbolem krutosti a zvůle totalitních režimů. Lidická tragédie byla nacistickým režimem zneužita k propagandě jako varování, že veškerý odpor bude brutálně a nekompromisně potrestán. Lidice ale byly totalitním režimem zneužity i podruhé, a to režimem komunistickým. Nové Lidice se měly stát výkladní skříní socialismu a ukázkou toho, jak vypadá ideální socialistická vesnice. Staly se také praporem nekončícího boje proti fašismu, který ale byl chápán jako boj proti zkaženému fašistickému západu. Rok 1989 přinesl řadu změn, jednou z těch negativních byl okamžitý nezájem o Lidice, o jejich osud. Nezájem tak velký, že vedl až k zániku Růžového sadu, který nepřetržitě kvetl od roku 1955. Výstava „Lidice, Ležáky a rok 1989 – svoboda, která přinesla nezájem“ mapuje události roku 1989 a jejich dopad na Lidice a na Ležáky. Mapuje vývoj těchto důležitých míst paměti během 90. let a to, co předcházelo vzniku Památníku Lidice.

Autor: Filip Petlička