Děkovný koncert pro Lidice

Děkovný koncert pro Lidice byl vysílán v přímém přenosu v předvečer pietní vzpomínky.

V předvečer pietní vzpomínky dne 9. června 2020 rozezněl nádvoří muzea Památníku Lidice Děkovný koncert věnovaný všem obětem a přeživším lidické tragédie z června 1942.

Pozvání do Lidic tentokrát přijalo pětičlenné hudební těleso Ústřední hudby Armády České republiky se sólistkou Lucií Silkenovou. Moderování večera se ujal Václav Žmolík. Česká hymna zazněla do údolí z hrdla Marty Hanfové, vnučky přeživšího lidického dítětě Václava Hanfa.

Letos poprvé byl koncert primárně určen pro přímý přenos na Facebook a youtube kanál, a to z důvodu mimořádné situace kolem COVID-19. Tento formát se ukázal jako velmi vhodný, neboť jej díky online přenosu vidělo na tisíc diváků.

Součástí programu Děkovného koncertu pro Lidice bylo i čtení jmen zavražděných lidických dětí a "Světla z oken lidických domů" neboli rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů.

Díky nápadu starostky obce Lidice rozsvěceli svíčky občané Lidic, kteří měli v původních domech své předky, anebo se rozhodli domy, které nemají v Lidicích pokračovatele "adoptovat" a svíčky na jejich místě zapálit. Velkými pomocníky byli i členové Junáka - českého skauta.

Záznam koncertu můžete zhlédnout zde.