Křeslo pro Martina Homolu a křest knihy o Růžovém sadu

Na čtvrtek 26. listopadu 2015 připravil Památník Lidice zajímavý večerní program.

Od 18 hodin se v Lidické galerii uskutečnil kulturní pořad Křeslo pro hosta, který byl věnován skvělému fotografovi Martinu Homolovi, který úzce spolupracuje také s Památníkem Lidice.

Již řadu let působí jako odborný porotce Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice a mimo jiné se stal autorem série nádherných fotografií Růžového sadu v Lidicích z letošního léta, které skvěle dokreslují nově vydanou publikaci z dílny Památníku Lidice nesoucí název Most naděje a života Růžový sad přátelství a míru Lidice (1955 2015).

Na ojedinělé knize věnované jednomu z nějvětších a nejvýznamnějších růžových sadů na světě spolupracovali tři významní autoři Přemysl Veverka, spisovatel, člen KALF, Luba Hédlová, kurátorka Památníku Lidice, a Jiří Žlebčík, botanik Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví.

Křest publikace se příhodně uskutečnil v rámci Křesla pro Martina Homolu a kromě představení publikace samotné nabídl i zajímavé setkání s jejími tvůrci.

Křest započal recitací Karolínky Čermákové a Viktorky Klímové, pravnuček přeživších lidických žen, které přednesly básničku o růžovém sadu, kterou samy vymyslely a zdramatizovaly.

Následovalo vyznání autorů a kmotrů knihy, tedy všech úžasných lidí, kteří se podíleli nejen na knize, ale také každodenně pečují o samotný růžový sad a zachování jeho jména a věhlasu u nás i v zahraničí.

Přípitek těch nejpovolanějších posvětil cestu knihy za čtenáři a obdivovateli na celém světě. Večer s nezaměnitelnou atmosférou zakončila autogramiáda nadšených tvůců, bohužel bez Přemysla Veverky, který se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit.

Knihu Most naděje a života je možné za cenu 350, Kč zakoupit v recepcích muzea a Lidické galerie a prostřednictvím našeho e-shopu zde.

Plakát

Autor: J. Chourová Plachá

80. výročí vyhlazení obce Lidice si připomínáme 12. června 2022. Více informací naleznete Opens external link in new windowzde.