Křest knihy Tobiáš a Divnej svět umění

Památník Lidice vydal svou první knížku pro děti od 10 let.

Památník Lidice pokřtil v pátek 22. 1. 2016 svou první knížku pro děti od 10 let. Křtu se zúčastnilo 80 dětí z Buštěhradu, Loděnic, Lidic a Kladna a zaplnily tak sál Lidické galerie.

Tobiáš a Divnej svět umění je publikací o umění ukázaného na příkladech Lidické sbírky. Průvodci knihou jsou chlapec Tobiáš a imaginární „pan Divnej“, personifikace umění. Poutavý příběh psaný jazykem dnešních teenagerů je doplněn tvůrčími aktivitami. Čtenáři se tak mohou sami výtvarně realizovat přímo v publikaci, uvědomovat si svůj názor a postoj k jednotlivým dílům a společně s Tobiášem a Divnym zjistit, že umění nás může něčím zaujmout a hlavně bavit. I když nám připadá trochu divné. Svým výkladem může pomoci žákům k lepšímu uchopení tématu umění, dále pak k objevení nových technik a netradičních přístupů s neustálým důrazem na vlastní názor dítěte.

Celý křest uváděly děti z dětského dramatického kroužku PidiLidi a snažily se dětským divákům přiblížit příběh pomocí připravených divadelních scének a formou autorského čtení. Divadelní soubor působí při Památníku Lidice již třetím rokem a navazuje tak na tradici dětského klubu Íčko. PidiLidi se pravidelně účastní celostátních dětských divadelních přehlídek a reprezentují Památník Lidice i na řadě dalších doprovodných akcí.

Po úvodu následovaly výtvarné a dramatické aktivity, které byly rozmístěny po celé galerii i ve sbírce výtvarného umění. Díky těmto aktivitám se žáci dále seznamovali nejen s hlavními hrdiny publikace, ale také s uměleckými díly v galerii. Společně si vyzkoušeli živé obrazy, tvarování živých soch, soutěž v nafukování obřích bublin, frotáž svého jména a nebo výtvarné zaznamenávání zvuků kolem nás.

Výsledkem celého dopoledne nebylo pouze seznámení s novou publikací, ale také velké množstí zážitků a společného objevování. „Objeven“ byl také fakt, že galerie může být plná zajímavého tvoření a že umění nás může bavit.

Knize popřál Matouš Mančík – chlapec, který v knize představuje Tobiáše a jehož fotografie provázejí celou publikaci.

Knihu Tobiáš a Divnej svět umění lze zakoupit v Památníku Lidice nebo na www.lidice-memorial.cz

80. výročí vyhlazení obce Lidice si připomínáme 12. června 2022. Více informací naleznete Opens external link in new windowzde.