Křest publikace Historické drama volyňských Čechů

V Lidické galerii se dne 14. dubna 2015 uskutečnil křest knihy "Historické drama volyňských Čechů" autora literatury faktu Karla Richtera.

Osud Volyňských Čechů je stále ne zcela poznanou kapitolou dějin našeho národa vzdor tomu, že bylo na toto téma vydáno mnoho fundovaných historických prací, ale i drobnějších vzpomínek spíše dílčího charakteru, dotýkajících se jednotlivých rodin nebo obcí na Volyni.

S Volyňskými Čechy tak běžný občan (čtenář) spojuje zejména jejich osudy za druhé světové války, kde hrají prim vypálený Český Malín a účast tisíců volyňských Čechů při osvobozování Československa v armádním sboru Ludvíka Svobody.

Snahou autora bylo přiblížit na širší ploše osud volyňských Čechů, v přísně historické, avšak čtivé podobě. Jak veřejnosti pravdivě sdělit příběhy těchto odvážných lidí, které přirovnává k „pionýrům Východu“.

Zcela zaplněný sál Lidické galerie se tak stal svědkem významné události nejen pro zúčastněné volyňské Čechy.  V sále se sešla řada osobností - dcera armádního generála a prezidenta republiky Ludvíka Svobody Zoe Klusáková, hrdina bojů o Duklu pplk. v.v Josef Holec, přeživší z Českého Malína Josef Řepík, renomovaný historik prof. Jaroslav Vaculík, předsedové ÚV ČSBS, Sdružení Čechů z Volyně, vedení KALFu, přeživší lidické děti, ředitel Protokolu prezidenta republiky Jindřich Forejt a řada dalších vzácných hostů, kteří se do Lidic sjeli ze všech koutů republiky.

V úvodu programu zazpívala děvčata z DPS Sluníčko při 5. ZŠ v Kladně české a ukrajinské národní písně, ukázky z knihy přečetl herec Josef Somr, báseň V. Dyka recitovala Kateřina Oplatková. Milou zdravici prezidenta republiky Miloše Zemana s poděkováním autorovi publikace přečetl ředitel jeho protokolu  Jindřich Forejt. Následovaly promluvy a vyznání autora knihy Karla Richtera, prof. Jaroslava Vaculíka a redaktora nakladatelství Epocha Petra Hofmana. Závěrečná autogramiáda nebrala konce a většina diváků odcházela z křtu spokojena.

 Publikaci můžete zakoupit prostřednictvím našeho e-shopu zde.

Přes léto můžete navštívit výstavu Lidice (v) minulosti s ukázkami 3D modelu obce Lidice ve výstavní síni Pod Tribunou naproti muzeu Památníku Lidice. Dále výstavu Příběh české vsi ve výstavní síni In Memoriam. Vstupné na obě výstavy zdarma.

V Lidické galerii navštivte 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma "Moje muzeum" nebo stálou sbírku umění 20. a 21. století Remember Lidice. V sousedství galerie zhlédněte původní rodinný dům z 50. let 20. století s expozicí o výstavbě poválečných Lidic.