Lidice navštívily dvě ženy jménem Lidice

Lídice Domingos dos Santos a Lidice-Bá, obě z Brazílie, navštívily společně památník i obec Lidice.

12. května 2015 se v Lidicích sešly poprvé a naráz dvě ženy jménem Lidice, obě z Latinské Ameriky. Podrobně se seznámily se všemi místy jak v obci, tak v muzeu, galerii a na pietním území, kde je provázela starostka obce Veronika Kellerová. Pro obě ženy to by velmi emotivní zážitek. Lídice Domingo jej vlastními slovy popsala:

„Chtěla bych se s vámi podělit o to, co jsem cítila, když jsem se procházela po Lidicích. Ve skutečnosti je to úžasný zážitek, který mě poznamenal. Poslouchala jsem vaše příběhy. Lidice mají melancholickou krásu, protože vše, co bylo znovu vystavěno, je krásné a zároveň smutné, aby to vyprávělo historii masakru.

Takže neodejdu se smutkem a v lítosti, Lidice nezemřely, Lidice žijí. Vracím se do své země s pocitem, že jsem nyní úplnější. Dříve jsem byla jako růže ve váze, ale nyní mám zemi, do které byla zasazena, kde jsem mohla zapustit kořeny, kořeny poznání.

Ukázalo mi to více než smutek a nářek, ukázalo mi to naději, sílu a lásku, mnoho lásky. Lidice jsou jako Fénix, co povstal z popela a vzrostl, dnes existuje v této zemi a také v ostatních zemích, které mu vzdávají poctu. Ale také žije v paměti a ve jménech lidí. Lidice žijí ve mně a v mnoha dalších ženách. Přeji si, aby se také setkaly se svou minulostí.

Věřím, že všechny ženy jménem Lidice budou moci překonat každou překážku, aby mohly nadále žít šťastně. Dnes také rozumím tomu, že Lidice jsou hrdlem světa, pozvednutým hlasem proti jakémukoli utlačovatelskému režimu. Jsou hlasem říkajícím NE netoleranci, zlu, hrůze a despotům, ale ANO životu, míru a štěstí. Mohla bych říct tolik dalších slov, na která myslím, ale to, na čem doopravdy záleží, je, že když jsem poznala obec Lidice, jsem teď ještě raději, že mohu nosit tak silné jméno.”

Česká republika, Lidice 13. 5. 2015

Lídice Domingos dos Santos

Autor: M. Červencl

Přes léto můžete navštívit výstavu Lidice (v) minulosti s ukázkami 3D modelu obce Lidice ve výstavní síni Pod Tribunou naproti muzeu Památníku Lidice. Dále výstavu Příběh české vsi ve výstavní síni In Memoriam. Vstupné na obě výstavy zdarma.

V Lidické galerii navštivte 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma "Moje muzeum" nebo stálou sbírku umění 20. a 21. století Remember Lidice. V sousedství galerie zhlédněte původní rodinný dům z 50. let 20. století s expozicí o výstavbě poválečných Lidic.