Památník Lidice navštívila velká skupina španělských studentů se svými pedagogy

Dne 21. ledna 2016 navštívila Památník Lidice nebývale početná skupina. Jednalo se o 101 návštěvníků - 95 studentů a učitelů, zbytek výpravy tvořili lidé seniorského věku. Provázel je vedoucí skupiny pan Carlos Peréz Vázquez. Prohlédli si se zájmem expozici muzea a pietní území s průvodcem v anglickém jazyce.

Jednalo se o studenty střední školy IES Piramides, která se nachází v blízkosti Zaragozy, ve městě Huesca. Škola nabízí jak studium humanitních věd, tak i věd přírodních. Do Lidic přijeli studenti obou oborů, kteří jsou zapojeni do projektu zabývajícího se paměťovými místy spjatými s holocaustem ve střední Evropě. Dosud absolvovali prohlídku KT Osvětim, Terezín a chystají se navštívit Mauthausen a Gusen. V ČR kromě Terezína navštíví Prahu, v níž chtějí navázat na Lidice - čeká je Libeň s Heydrichovou zatáčkou a krypta v Resslově ulici. Dále mají v programu Židovské Město a setkání s pamětníky-paní Helgou Weissovou a Hanou Hnátovou-Lustigovou.

Tragický příběh Lidic naše návštěvníky zaujal vzhledem k zločinné povaze útoku nacistů, vraždy na civilním obyvatelstvu bez důvodu a důkazů a následné likvidaci vesnice. Ocenili působivost expozice muzea a při prohlídce pietního území projevovali zájem a dobrou orientaci v událostech týkajících se středoevropského prostoru za druhé světové války. V příštím roce plánují španělští pedagogové návštěvu Památníku Lidic zopakovat.

Autor: J. Kopičová

80. výročí vyhlazení obce Lidice si připomínáme 12. června 2022. Více informací naleznete Opens external link in new windowzde.