Pietní akt k 70. výročí vyhlazení obce Javoříčko

Dne 26. dubna 2015 se od 11 hodin uskutečnil pietní akt k 70. výročí vyhlazení obce Javoříčko.

Pietnímu aktu předcházelo slavnostní otevření expozice o javořičské tragédii, které se konalo od 10:30 hodin ve zrekonstruované budově v blízkosti hlavního parkoviště.

Samotný pietní akt se uskutečnil v 11 hodin. Po kladení věnců vystoupil s hlavním projevem předseda vlády Bohuslav Sobotka, proslovy dále přispěli místopředseda Senátu PČR Zdeněk Škromach, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Po státní hymně se přítomní přesunuli do nově zbudované aleje, kde zástupci jednotlivých obcí zasadili symbolické stromky, za každou podobně postiženou obec. V aleji tak mají svůj stromek Lidice, Ležáky, Prlov, Ploština, Vařákovy Paseky, Zákřov i Javoříčko.

Při sázení lidického stromu pomohli také místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská a senátor Martin Tesařík, kteří se zároveň zavázali, že budou stromek jezdit společně zalévat.

Odpolední program pokračoval v obci Luká společným obědem, při kterém byla slavnostně představena kniha Přemysla Veverky Věčné údolí Javoříčka. Přítomní vyslechli úryvek z této knihy a jejími kmotry se stali Zdeněk Škromach, Jiří Rozbořil a starosta obce Luká František Lakomý, který po křtu obdržel vyznamenání od předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu.

Celý pietní akt se nesl ve velmi důstojném duchu, k čemuž výrazně přispěly občanské sdružení Nové Javoříčko, Iniciativa vypálených obcí a Posádkové velitelství Praha.

Pietní místo prošlo komplexní rekonstrukcí, která mu dodala rozměr památníku mezinárodního významu. Všichni účastníci pietního aktu novou podobu památníku velmi ocenili.

Autor: J. Plachá

Přes léto můžete navštívit výstavu Lidice (v) minulosti s ukázkami 3D modelu obce Lidice ve výstavní síni Pod Tribunou naproti muzeu Památníku Lidice. Dále výstavu Příběh české vsi ve výstavní síni In Memoriam. Vstupné na obě výstavy zdarma.

V Lidické galerii navštivte 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma "Moje muzeum" nebo stálou sbírku umění 20. a 21. století Remember Lidice. V sousedství galerie zhlédněte původní rodinný dům z 50. let 20. století s expozicí o výstavbě poválečných Lidic.