Pietní akt v Praze Kobylisích, v Dykově ulici, v Thomayerově nemocnici a na strašnickém hřbitově

16. června 1942 bylo popraveno dvacet šest občanů obce Lidice na popravišti v Praze-Kobylisích. Padlé oběti si každý rok v tento den připomínají přeživší z Lidic.

Přeživší lidický pamětník Pavel Horešovský, dcera přeživší lidické dívky Marie Šupíkové paní Ivana Slavíková a zástupci Památníku Lidice uctili dne 16. června 2023 památku zavražděných lidických občanů.

Delegace každoročně zahajuje svou pietní pouť v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči, kde bylo po dobu války internováno sedm lidických dětí.

Poté se účastníci přemístili k ceremoniálu do pražské Dykovy ulice, kam nacisté převezli těhotné ženy z Lidic a nechali je zde porodit, avšak děti jim ihned po porodu odebrali a většinu zavraždili. Samotné rodičky následně transportovali do koncentračního tábora Ravensbrück.

Předposlední zastavení je tradičně u strašnického krematoria, kde jsou pochovány oběti zastřelené na kobyliském popravišti. Pietní akt je zakončen na Kobyliské střelnici, místě, kde o svůj život přišlo 16. června 1942 dvacet šest lidických občanů.

Autor: Jana Chourová Plachá