Pietní akty ve vypálených obcích na Olomoucku

Ve dnech 27. – 28. dubna 2024 se zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá a vedoucí Památníku Ležáky Kamila Chvojková zúčastnily pietních aktů k připomenutí 79. výročí tragických událostí na Olomoucku.

27. dubna 2024 si občané obce Tršice připomněli vyvraždění obyvatel německými nacisty a částečné vyhlazení osad Přestavlky a Zákřov, a to za přítomnosti nejvyšších státních představitelů, Armády ČR, hejtmana Olomouckého kraje, starosty obce Tršice, zástupců podobně postižených obcí, spolků a pamětníků válečných událostí. 

O den později, v neděli 28. dubna 2024, se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce Javoříčko a zavraždění jeho obyvatel německými nacisty. I zde za přítomnosti nejvyšších státních představitelů, Armády ČR, hejtmana Olomouckého kraje, starosty obce Luká, zástupců podobně postižených obcí, spolků a pamětníků válečných událostí.

Na všechna tři místa dopadly nacistické represe kvůli ukrývání sovětských partyzánů a spolupráci s protinacistickým odbojem. Vražděni, konkrétně stříleni a upalováni, byli nejen muži, ale i ženy a chlapci, jejichž věk se dle současné právní úpravy vykládá jako nezletilý. Pietní akty byly vysílány prostřednictvím České televize, kde o nich informovala v odpoledním a večerním zpravodajství. 

  • Zákřov, 18. dubna (zatčení některých obyvatel) a 20. dubna 1945 (vraždění obyvatel, částečné vypálení obce)
  • Přestavlky, vypáleny 1. května 1945
  • Javoříčko, vypáleno 5. května 1945

Všechna místa jsou nedílnou součástí „Krvavého jara“, jejich osud je o to smutnější, že vraždění a ničení se odehrávalo jen krátce před kapitulací Německé říše a oficiálním ukončení druhé světové války.

Autor: Jana Chourová Plachá