Přírůstek do Lidické sbírky

Socha chlapce z Pomníku dětským obětem války od Marie Uchytilové

Do Lidické sbírky přibyla socha chlapce z pálené glazované hlíny. Marie Uchytilová ji v roce 1987 darovala Základní škole Bítovská v Praze. Pan ředitel Pavel Novák se v minulém roce rozhodl věnovat ji do Lidické sbírky.

Dcera Marie Uchytilové, Sylvie Klánová, k tomu poznamenala: „Vím, že maminka měla na tuto sochu chlapce, která v pomníku stojí ve dvojici s velkým chlapcem, formu, tuto sochu měla vícekrát odlitou do sádry. Všechny ostatní sochy pomníku odlévala na ztracenou formu, která se odsekáním zničila. Formu na více kusů měla ještě na trojici soch, která stojí v pomníku v popředí. V bílé sádře je tato trojice na obecním úřadě v Lidicích a v Mariánské Týnici.
Hlína se rozválí válečkem na stejnoměrnou tloušťku a do sádrové formy se namačká, nechá ztvrdnout, vyjme, zaretušuje, vloží se do pece na přežah a naposledy se glazuje.”

Momentálně je sochu možné zhlédnout ve výstavních prostorech stálé expozice v Lidické galerii, kde je doprovozená autorčiným životopisem, povídáním o jejím díle a reprodukcemi jejích dalších významných realizací.