Terezínská tryzna 2021

V neděli 5. září se uskutečnila Terezínská tryzna, vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce, konaná u příležitosti 76. výročí osvobození.

Pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka se v neděli 5. září od 10 hodin na Národním hřbitově v Terezíně uskutečnila tradiční pietní akce Terezínská tryzna, které se za Památník Lidice zúčastnila zástupkyně ředitele, Jana Chourová Plachá. Položením květinových darů uctila oběti nacistické perzekuce, u příležitosti 76. výročí osvobození.

Hlavní projev přednesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Varoval, že se vytrácí humanita a solidarita. Pohled na mrtvé děti vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže obsazené evropskými turisty je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům,“ dodal. Předseda Ústavního soudu se obává, že slova jako solidarita a humanita se začaly vytrácet z veřejného prostoru. „Chci je právě z tohoto místa a při této příležitosti připomenout,“ prohlásil.

S projevem vystoupil i pamětník, bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron, který hovořil o své poslední vzpomínce na utrpení, jímž v Terezíně prošel. Na moment, kdy pochopil, že je volný. „Tak jsme šli ve směru vojenské kolony až k náhle zcela opuštěné bráně ghetta, kterou jsme prošli, a byli jsme svobodní,“ řekl.

Samotné tryzně předcházela vzpomínková akce na bývalém popravišti v Malé pevnosti, kde se konala poslední poprava na sklonku války 2. května 1945. Padesát jedna popravených nevinných mladých lidí symbolicky svou přítomností připomněli studenti z gymnázia v Uherském Hradišti.

Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155 tisíc Židů z celé Evropy. Na 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce v jiných nacistických táborech.

Autor: Tamara Hegerová