Uctění památky lidických obětí v Praze

S tragickým příběhem Lidic jsou významně spojena i další čtyři místa v Praze - dům č. p. 20 v Dykově ulici, Thomayerova nemocnice, Kobyliská střelnice a Krematorium Strašnice.

Všechny jsme navštívili 16. června 2024 v den 82. výročí popravy lidických obyvatel na popravišti v Praze-Kobylisích, abychom zde uctili památku lidických obyvatel - nevinných mužů, žen i dětí, kteří byli po vyhlazení své obce 10. června 1942 rovněž nemilosrdně zavražděni německými nacisty.  

Ve vile v pražských Vinohradech v Dykově ulici č. p. 20 se nalézaly dva pokoje, v nichž byly drženy a postupně zde porodily těhotné lidické ženy. Jako první zde porodila Anna Kohlíčková, sestra Josefa Horáka, které se již 19. června 1942 narodila dcera Věnceslava. O čtyři dny později, 23. června, přišel na svět Karlík Marie Hanžlové. V červenci si pro obě ženy přijelo gestapo a odvezlo do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Marii Müllerové se zde narodila 5. září dcerka Věruška a 25. září Žofii Peškové dcerka Maruška. I ony byly krátce poté převezeny do Ravensbrücku. Tyto čtyři narozené děti byly v matrikách zapsány pod německými jmény a z Vinohrad předány do nalezince v Karlově, kde kromě Věry Müllerové, kterou se po válce podařilo nalézt, údajně zemřely.

V říjnu 1942 byly do Dykovy ulice převezeny další dvě lidické ženy, u nichž se dodatečně zjistilo, že jsou těhotné. Dcerku Aničku zde 5. prosince 1942 přivedla na svět Anna Straková a 11. prosince porodila Anna Korecká synka Jarouška. V únoru 1942 byly obě ženy poslány zpět do Ravensbrücku. Jaroušek Korecký byl po válce nalezen, Anička Straková údajně zemřela 2. března 1943 v Praze.

V areálu bývalých Masarykových domů v Krči (dnes Thomayerova nemocnice) vybudovaných v letech 1926 - 1934 podle projektu Bohumila Kozáka, sídlil za války i německý sirotčinec, v němž prožilo bezmála tři roky osm lidických dětí - Verunka Hanfová, Pavlík Horešovský, Pepík Minařík, Jiřík Miler, Libuška Müllerová, Jiřík Pitín, Jaroušek Korecký a Věruška Müllerová.

Ve večerních hodinách 16. června 1942 bylo na střelnici v Praze-Kobylisích zavražděno dalších šestadvacet obyvatel Lidic. Patnáct příslušníků rodin Horákových a Stříbrných, zatčených v Lidicích již 4. června 1942, a sedm dělníků, kteří byli osudného 10. června 1942 na noční směně. Před popravčí četou stanuli společně s nimi František Pitín, kterému se původně podařilo z Lidic uniknout, Bohumil Pospíšil, který sem byl dopraven z kladenské nemocnice a nedávno patnáctiletí Josef Doležal a Josef Nerad. V době jejich popravy již mělo gestapo v rukou zrádce Karla Čurdu a vědělo tak, že Lidice neměly s atentátem na Heydricha nic dočinění. Popel těchto šestadvaceti popravených obyvatel Lidic je uložen na čestném pohřebišti hrdinů II. odboje v areálu Krematoria Strašnice.

Čest památce všech obětí.


Podívejte se na zmíněné příběhy v minidokumentech Minuta z historie
: