V pátek 22. března 2024 se konala společná vernisáž dvou nových výstav

Dne 22. března od 17 hodin, Lidická galerie

Slavnostní zahájení výstavy určené zejména dětem do 12 let "ATELIER - Kde se převtělíš v umělce!", která představuje práce tří umělců nejmladší generace v tvůrčím dialogu s akademickou sochařkou Marií Uchytilovou a mezinárodní skupinové výstavy "Žádný pocit netrvá věčně. Díla na papíře ze solidárních sbírek Skopje a Lidice", kde se sešla díla ze dvou unikátních solidárních sbírek - Muzea současného umění (MoCA) Skopje, Severní Makedonie a naší Lidické sbírky výtvarného umění proběhlo 22. března 2024.

Děkujeme všem za hojnou účast na páteční vernisáži.


ATELIER - Kde se převtělíš v umělce!

V tomto roce si připomínáme 100. výročí narození akademické sochařky Marie Uchytilové, autorky monumentálního sochařského díla - Památníku dětským obětem války, které dnes již neodmyslitelně patří k rozsáhlému pietnímu území v Lidicích. Každý pozvaný výtvarník reflektuje ve své práci téma uměleckého ateliéru, do jehož nitra zve děti, aby se na tvorbě vystavovaných děl spolupodílely a rozvíjely svou kreativitu.
Ateliér Marie Uchytilové slouží nejen jako inspirace pro pozvané umělce, ale také pro děti, které mohou umělecká díla dokončovat. Výstava je interaktivní a participativní, navazujeme tak na tradici kvalitních výstav zaměřených na naše dětské divácké publikum a nabízí nejmladším návštěvníkům možnost zapojení do tvůrčího procesu, bez obrazovek či tabletů.


Žádný pocit netrvá věčně. Díla na papíře ze solidárních sbírek Skopje a Lidice

Ve spolupráci s Národní Galerií Praha a Kunsthalle Vídeň vznikl jedinečný projekt, jehož plná šíře je divákům představena v současné expozici ve Veletržním Paláci a zároveň v Lidické Galerii. Propojením těchto dvou prostorů vzniká místo pro signifikaci podstaty obou sbírek ze Skopje i z Lidic, akcentující roli umění jako prostředku pro sbližování národů, naději, pomoci a porozumění.
Mezi vystavované umělce patří Angelica Caporaso, Dzevad Hozo, Fauga Ostrower, Eroland Pichet, Juraj Dobrović, Lars Bo, Jef Diederen, René Bertholo, Barbara Narebska, Ileana Micodin, Ankica Oprešnik, Andrej Jemec, Derick Greaves, Jeanne Spiteris a další.