Výstava v centru UNESCO k 80. výročí vypálení obce Lidice a 50. výročí založení Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

V letošním roce si připomínáme 80 let od tragických událostí vypálení středočeské obce Lidice. Snaha nacistů vymazat obec z map i paměti se však nenaplnila. Lidice jsou dodnes celosvětovým symbolem obětí válečných zločinů a ponaučením pro budoucí generace. Kromě připomenutí 80. výročí tragických událostí v Lidicích v roce 2022 slaví 50. výročí MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ Lidice, jedna z největších výstav dětského výtvarného projevu. Při těchto příležitostech je uspořádána výstava dětských výtvarných děl, která představuje výběr prací shromážděných za posledních 20 ročníků MDVV.

MDVV Lidice je od svého vzniku v roce 1967 věnována památce dětských obětí z Lidic, stejně jako dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Původně národní výstava v roce 1973 získala mezinárodní formát a od té doby je známá nejen mezi dětmi a učiteli z České republiky, ale i v zahraničí. 

Každý rok nese výstava specifické téma, které vybírá Památník Lidice ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO. Témata odkazují k významným výročím nebo událostem, nejčastěji ve spojitosti ke kulturním tradicím (např. kulturní dědictví, hudba, divadlo-loutka-pohádka), k tématům ze světa přírody (biodiverzita, planeta země, krajina, voda, chemie) nebo k univerzálně platným fenoménům (štěstí, sport, cestování).

Výstava v sídle UNESCO se zaměřuje na posledních 20 let MDVV, a přináší pohled na výjimečnou tvorbu mladých umělců, kterým nechybí talent a fantazie. Do Lidic bylo od roku 2003 do současnosti doručeno neuvěřitelných 334 tisíc prací, z nichž více než 28 tisíc bylo oceněno. Průměrně bývá každý rok zaregistrováno kolem 20 tisíc dětských děl ze 70 – 80 zemí. 

Výstava je rozdělena do dvou částí: historická část je představena na textilních bannerech a skrze reprodukce dětských děl přináší výběr nejlepších děl mladých výtvarníků. Druhá část výstavy přibližuje loňský ročník s tématem Robot a umělá inteligence. Originály dětských prací nabízí pohled na rozmanitost technik, materiálů a dětskou kreativitu, která překračuje hranice. Na výstavě je k vidění přes 200 oceněných děl od dětí z více než 60 států světa.

Výstava v sídle UNESCO v Paříži potrvá do 28. října 2022.

The exhibition is launched and organized by the Lidice Memorial with the support of the Ministry of Culture, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Education, Youth and Sports, the Czech National Commission for UNESCO and the Czech Centres. In 2018, the exhibition received the Gratias Agit Award from the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic for spreading the good name of the Czech Republic abroad.

Více informací o Mezinárodní dětské výtvarné výstavě naleznete zde: www.mdvv-lidice.cz

Video z letošní expozice v Lidické galerii zhlédnete zde: https://www.youtube.com/watch?v=wyPQKZjPWWA

Autor: Veronika Trubačová