ZáZrakem

1. března až 3. května 2023, Lidická galerie, 1. patro

Myšlenka na realizaci výstavy ZáZrakem se zrodila v loňském roce, kdy tým Památníku Lidice změnil způsob prezentace a zahájil práce na 3D vizualizaci modelu původních Lidic a Ležáků. V souvislosti s modernizací expozic, webů a edukačních programů se hledali další možnosti, jak využít moderní technologie v činnosti paměťové instituce formátu Památníku Lidice.

Kromě jiného vznikla audiokniha Lidická vzpomínání, kterou načítali přední čeští herci Máša Málková, Dana Černá, Jiří Dvořák a Michal Zelenka. Když jsme tak seděli v našem improvizovaném nahrávacím studiu a se slzami v očích poslouchali silné výpovědi pamětníků v podání přirozených a přitom tak mrazivých hereckých výkonů, napadlo nás, jak by asi tyto osobní příběhy interpretovala umělá inteligence. A mohla by vůbec něco tak specifického zvládnout? Následovala testovací fáze, během které bylo jasné, že určitým výtvarným způsobem je interpretace nejen možná, ale i velmi překvapivá a zajímavá. Přesnost zadání jednotlivých hesel z vyprávění pamětníků je samozřejmě klíčovým faktorem k vyznění výsledných obrazů. Jestli byly dotazy ze strany realizačního týmu podány správně, budete moci zjistit při prohlídce výstavy ZáZrakem, která bude v Lidické galerii ke zhlédnutí od 1. března do 3. května 2023.  

Výstava bude rozdělena do dvou samostatně fungujících celků pojímajících celkem čtyři historická témata - život ve starých Lidicích, vyhlazení obce v červnu 1942, tragický osud lidických dětí a pohnutý osud lidických žen. Hlavní linií budou obrazy vytvořené umělou inteligencí na základě konkrétní výpovědi pamětníka uvedené u konkrétního obrazu. Instalace výstavy bude kombinací velkoformátových obrazů vyrobených UV tiskem na plátno a digitálních obrazů prezentovaných na promítacích plochách. Uměleckou část výstavy pak budou prolínat panely s krátkým popisem historie rozšířené o QR kódy odkazující na seriál Minuta z historie, který rozvíjí a dokresluje jednotlivá témata. Panely vytvoří samostatnou putovní výstavu, která bude po skončení instalace k dispozici pro bezplatné zapůjčení do interiéru i exteriéru. K výstavě budou k dispozici sluchátka, aby měli návštěvníci při poslechu maximální soukromí.

Za celý tým Památníku Lidice Vás srdečně zveme na tuto nevšední výstavu a věříme, že pozitivně přispěje k vyznění našeho poselství, kterým je mimo jiné upozorňování na nesmyslnost a krutost všech válek.

Initiates file downloadTisková zpráva k vernisáži výstavy