Českoslovenští letci v RAF

Výstava Klubu vojenské historie 276. Sqdn. (reenacted) RAF, z.s.

Výstava mapuje období od 30. let 20. století až do současnosti. Ukazuje cestu budoucích příslušníků RAF od jejich výcviku v československé armádě, přes podpis Mnichovské dohody, nebezpečné útěky do zahraničí, boje (nejen) v Polsku a Francii až ke vstupu do Royal Air Force (RAF). Poté se zaměří na jejich působení v rámci perutí RAF a na některé osobnosti z řad letců, jeden z panelů je věnován přímo lidickým vojákům Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému. Cesta československých příslušníků RAF se uzavírá poválečným návratem do vlasti, následnou komunistickou perzekucí, ale i pozdější rehabilitací a připomínáním osudů těchto mužů a žen.

Vlastníkem výstavy je Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s. Klub s zabývá připomínám historie československých příslušníků RAF a příslušnic Women Auxiliary Air Force (WAAF). Další informace o činnosti tohoto klubu naleznete zde.

Autor: Filip Peltička

Přes léto můžete navštívit výstavu Lidice (v) minulosti s ukázkami 3D modelu obce Lidice ve výstavní síni Pod Tribunou naproti muzeu Památníku Lidice. Dále výstavu Příběh české vsi ve výstavní síni In Memoriam. Vstupné na obě výstavy zdarma.

V Lidické galerii navštivte 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma "Moje muzeum" nebo stálou sbírku umění 20. a 21. století Remember Lidice. V sousedství galerie zhlédněte původní rodinný dům z 50. let 20. století s expozicí o výstavbě poválečných Lidic.