Jiří Žalman, Lukáš Legát: Na Aljašce jsme nebyli

Termín: 22. února až 1. května 2016, Lidická galerie

Výstava barevných fotografií krajiny, přírody a makrofotografií, pořízených v letech 2006-2015 převážně v Polabí, v Jizerských horách a na Šumavě.

Autoři Jiří Žalman a Lukáš Legát – pokročilí amatérští fotografové – zvoleným názvem výstavy vyjadřují svůj dlouhodobý zájem o fotografování české krajiny a přírody. Už řadu let svými fotografiemi dokumentují místa kolem cest, po kterých stále znovu a znovu chodí a jezdí a svými prezentacemi připomínají návštěvníkům to, co oni sami mohou vidět, pokud mají oči otevřené. Připomínají, jak krásná a stále ještě pestrá je česká krajina a příroda takřka „za humny“. Autoři patří k různým generacím fotografů, z nichž ta první vyrostla s analogovými fotoaparáty a černobílými fotografiemi a ta druhá už s fotoaparáty digitálními a fotografiemi barevnými, u nichž se nakonec obě generace sešly. Oba autoři se snaží ukázat, že tak, jak je možné cestovat a fotografovat třeba exotickou krajinou a přírodou, tak je možné také vyhledat některá místa v zemi uprostřed Evropy, kam jakoby ona exotická příroda sama za fotografy přichází. To když třeba fotografují „severskou tundru“ uprostřed Šumavských Plání nebo „divoké kaňony řek“ v Jizerských horách. Ale hlavně se snaží prostřednictvím svých fotografií sdílet s návštěvníky výstav své osobní zážitky z ranního toulání kolem řeky, z čekání na východ slunce a rozplynutí mlhy uprostřed šumavských rašelinišť nebo z brouzdání trávou při „lovu hmyzu“. Ukázat amatérskou fotografii jako jeden ze způsobů vnímání a poznávání světa „blázny, kteří tento svět okrašlují“. 

(Jiří Žalman)

Fotografie z výstavy je možné rovněž zakoupit, více informací podají pracovníci recepce na galerielidice-memorial.cz nebo na tel. 312 253 063.

Doprovodné programy pro školy

Článek v Kladenském deníku