Expedice do informační džungle

– Seminář pro pedagogy a muzejní edukátory k využití pro žáky na 2. stupni ZŠ

Termín: 15. 11. 2024

Místo konání: Lidická galerie 

Účastnický poplatek: 500,- Kč.

Rozsah 6 vyučovacích hodin.

Rezervace: laskovskalidice-memorial.cz  

Opravdu se žáci vyznají v informační džungli lépe než dospělí? Nebo jen skočili do nekonečného oceánu nepřehledných sdělení a plavou k lákavým majákům zábavných obsahů? Nová média sice mladou generaci neděsí, ale pochopení principů mediální komunikace vyžaduje poněkud hlubší ponor. 

Pojďme společně prozkoumat povahu informací, principy jejich mediálního šíření a ovlivňování i lidskou snahu informace zkrotit a vnutit jim řád. Pomocí pracovních listů, které jsou zpracovány jako šikovné rozehrávky k daným tématům mediální výchovy, podnikneme výpravu do historie, zjistíme, že kriticky číst nemusíme jen slova, a nahlédneme za obzor psaný umělou inteligencí.

Během semináře si zodpovíme otázky, k čemu nám jsou informačně gramotní žáci a proč rozvíjet jejich mediální kreativitu. Mediální výchova není doménou pouze formálního vzdělávání, kromě škol mohou její cíle naplňovat rovněž knihovny a muzea. 

Přijďte se inspirovat.

Mgr. Klára Smolíková je zkušenou lektorkou čtenářských workshopů a spisovatelkou píšící zejména pro děti a mládež. Dlouhodobě se věnuje tvorbě výukových materiálů pro neziskové organizace či muzea, podílela se na několika učebnicích. Na Pedagogické fakultě UK vedla osm let seminář k mediální výchově. Napsala řadu metodických publikací (Skočte do informační džungle, Jak se vyznat v knihách, Fantastické psaní, Vstupte so literárního doupěte, Zakousněte se do knihy).