Nová stálá expozice Lidické sbírky

Sbírka umění v Lidicích byla založena v roce 1967, dvacet pět let po skončení druhé světové války, a v letošním roce slaví padesáté výročí svého vzniku.

Sbírka vděčí za mnohé berlínskému galeristovi René Blockovi. V roce 1967 zorganizoval Hommage à Lidice, výstavu 21 umělců, aby připomenul zničení české vesnice nacisty v roce 1942 a v roce 1968 ji přivezl do Československa. O tři desetiletí později přivezl další soubor, 31 uměleckých děl, tentokrát pocházejících již ze sjednoceného Německa. Nazval jej Pro Lidice.

V letošním roce budou tyto dva soubory prezentovány společně s novou donací Remember Lidice, tentokrát 44 děl světových umělců – opět shromážděných a darovaných René Blockem.

K nejslavnějším dílům sbírky od autorů jako je Gerhard Richter, Joseph Beuys, Wolf Vostell, KP Brehmer, Konrad Lueg nebo Sigmar Polke, Dagmar Demming, Rosemarie Trockel, Thomas Ruff nebo Imi Knoebel, se letos připojují Lawrence Weiner, Rosa Barba, Sunah Choi, VALIE EXPORT, Alfredo Jaar, Sarkis a mnozí další.

Nová stálá expozice byla otevřena 9. června 2017.

Plakát

Tisková zpráva

Autor: L. Hédlová