Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení obce Lidice

V sobotu 10. června 2017 se uskutečnila pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení obce Lidice.

U příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice v roce 1942 se v sobotu na pietním území v Lidicích uskutečnila pietní vzpomínka na oběti tragédie.

Pieta byla zahájena mší svatou na základech kostela svatého Martina. Mši celebroval Mons. Tomáš Holub, druhý biskup plzeňský.

V deset hodin bylo zahájeno kladení květinových darů u společného hrobu zavražděných lidických mužů za přítomnosti přímých účastníků lidické tragédie - přeživších lidických žen a dětí. V letoším roce se památce zesnulých přišlo poklonit na sto delegací z řad zástupců veřejné správy, velvyslanectví, občanských spolků a dalších spolupracujících subjektů z České republiky a zahraničí.

Přítomné hosty přivítala ředitelka Památníku Lidice Mgr. Martina Lehmannová a s hlavním projevem vystoupila 1. místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horská. Krátkou modlitbu za Lidice vyslovil Mons. Tomáš Holub, po kterém promluvil předseda Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Pietní akt zakončil svým vystoupením pěvecký sbor Bruncvík.

V pietní den navštívily památník a památce obětí se poklonily také ženy jménem Lidice z Latinské Ameriky - Santos Lidice z Brazílie, Lidice Mendizabál z Mexika, Lidice Torres z Kuby, Lidice Jimenéz z Dominikánské republiky, Lidice Romero z Kuby a Lidice Zuniga z Mexika.

Po skončení pietní vzpomínky se program přesunul na nádvoří Památníku Lidice, kde se konal již jedenáctý ročník nesoutěžní přehlídky dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Čtrnáct sborů ze čtrnácti krajů České republiky zde pod osobní záštitou MUDr. Přemysla Sobotky, uměleckou záštitou Martina Chodúra a pod vedením sbormistryně Mgr. Evy Moučkové, ředitelky této přehlídky, zazpívalo hymnu České republiky a představilo společnou píseň se sólistou Martinem Chodúrem. Následovala vystoupení Martina Chodúra a jednotlivých sborů.

Od půl jedné byly ve výstavní síni In Memoriam předány pamětní odznaky Památníku Lidice. Pamětní odznaky jsou projevem díku za spolupráci s Památníkem Lidice a jsou udělovány jak externím spolupracovníkům, tak zaměstnancům. Odznaky letos poprvé předala ředitelka Mgr. Martina Lehmannová za přítomnosti statutárního zástupce zřizovatele, ministra kultury Mgr. Daniela Hermana.

Po celý den byl vstup do všech objektů Památníku Lidice zdarma.

Děkujeme všem, kteří se přišli poklonit památce obětí lidické tragédie.

Celý pietní akt přenášela živě Česká televize. Pořad je možné zhlédnout zde.

Tisková zpráva

Autor: J. Chourová Plachá