Křest knihy Zasnoubena se smrtí

V úterý 17. října 2017 se v sokolovně Městské části Praha 4 uskutečnil křest knihy Jany Vrzalové Zasnoubena se smrtí věnované Ireně Bernáškové.

Irena Bernášková, řečená Inka, byla první ženou odsouzenou k smrti a popravenou nacisty v Berlíně 26. srpna 1942. Byla dcerou známého grafika a odbojáře Vojtěcha Preissiga, který ji vychoval k vlastenectví a přivedl na myšlenku vydávání odbojového časopisu V boj, jenž se jí nakonec stal osudným.

Křtu se účastnili a knihu přivítali starosta Městské části Praha 4 Mgr. Petr Štěpánek, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Zdeněk Hazdra, Ph.D., pamětník a brigádní generál Pavel Vranský, Dr. Zora Dvořáková a zástupce nakladatele.

Výstavu Zasnoubena se smrtí, která byla během odpoledne na místě k zhlédnutí, speciálně pro tuto příležitost připravil Jaroslav Čvančara.

Osobní vyznání autorky tohoto článku:
Než jsem jela na úterní křest knížky a vernisáž výstavy Zasnoubena se smrtí, musela jsem si o Ince Bernáškové něco načíst, neboť se přiznám, že jsem o ní dříve neslyšela. A musím říct, že mě její osud opravdu oslovil.
Byla to charakterní dáma se zápalem pro věc, vždyť odbojový časopis V boj nejen psala a redigovala, ale i tiskla a distribuovala! Nechápu, že jsme se o ní neučili... Ona je totiž ukázkou neuvěřitelně inteligentní a odvážné ženy, která naprosto předběhla svou dobu.
Obdivuji autorku Janu Vrzalovou, která se nebála její téma uchopit a zpracovat do rozsáhlé a čtivé biografie. Myslím, že kdyby Inka věděla, že o ní jednou bude psát právě paní Jana, byla by více než spokojená, protože inteligenci a odvahu mají tyto dvě dámy rozhodně společnou.
Poděkování také patří Nakladatelství JOTA, že investovalo čas a prostředky do této jedinečné knihy, která možná nebude mít zástupy čtenářů, ale rozhodně tady zcela chyběla.

Autor: J. Chourová Plachá