Lidice navštívila hejtmanka Středočeského kraje

Dne 2. srpna 2017 v dopoledních hodinách navštívila Lidice hejtmanka Středočeského kraje paní Jaroslava Pokorná Jermanová za účelem setkání se s přeživšími lidické tragédie.

Setkání se uskutečnilo na Obecním úřadě v Lidicích, kde jí za lidické děti a ženy předal kytici Pavel Horešovský.

Ještě než paní hejtmanka přijela na Obecní úřad, navštívila doma paní  Jaroslavu Skleničkovou, která se ze zdravotních důvodů nemohla setkání zúčastnit.

Po uvítání, kterého se ujala paní starostka Kellerová, a představení přítomných převzala slovo paní Miloslava Kalibová, přeživší lidická žena, která krátce pohovořila o svém životě během lidické tragédie a o nelidském pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück.

Poté vyprávěla Marie Šupíková, přeživší lidické dítě, o svém životě v Polsku a o německé rodině, kam byla poslána na "převýchovu". Pár slov o sobě řeklay také Veronika Rýmonová, Věra Čepelová, Jana Hanzlíková, Libuše Součková a Vašek Zelenka, přeživší lidické děti.

Setkání bylo s ohledem na náročný program paní hejtmanky krátké, ale velmi působivé. Při loučení předala paní hejtmanka Lidickým pamětní list a malý dárek.

Autor: P. Horešovský, J. Chourová Plachá