Obec Lidice oslavila 70. výročí položení základního kamene nových Lidic

V sobotu 27. května 2017 oslavila obec Lidice za přítomnosti prezidenta republiky 70. výročí položení základního kamene nových Lidic.

10. června uplyne 75 let ode dne, kdy nacisté popravili 192 lidických mužů starších 15 let, ze 105 lidických dětí jich  88 zavraždili v polském Chelmnu a ze 203 lidických žen se zpět z koncentračních táborů domů nevrátilo 60. Původní vesnici vypálili a srovnali se zemí.  Avšak tento bezprecedentní akt zla, chladné pomsty a nenávisti nezůstal bez odezvy. Okamžitě po tomto teroru se zvedla ve světě vlna solidarity a soucitu s Lidicemi a ve Velké Británii, ve městě Stoke on Trent, vzniklo pod vedením Sira Barnetta Strosse hnutí Lidice Shall Live – Lidice budou žít a lidé Velké Brtitánie, těžce zkoušené, bombardované, přesto založili finanční sbírku na podporu obnovy nových Lidic, malé vesnice ve středu Evropy. Ve Spojených státech se američtí občané k této sbírce přidávali a po Lidicích okamžitě pojmenovali  městečko ve státě Illinois.  Po zničené obci dostaly jméno město i vesnice v Brazíli, v Mexiku, městská čtvrt´ v Peru a i mnoho žen, především v Latinské Americe hrdě nosí jméno  Lidice.

V roce 1945 po osvobození Československa Rudou armádou, na místě starých Lidic, kde dosud šumělo pouze obilí, na společném hrobě zastřelených lidických mužů vyrostl první pomníček postavený vojáky Rudé armády pod vedením plukovníka Alexandra Pankova. A naše maminky, babičky, prababičky, tetičky, jednoduše lidické ženy, byly zachráněny na pochodu smrti z koncentračního tábora Ravensbrück Rudou armádou. Vážený pane velvyslanče Ruské federace, váš národ přinesl ve druhé světové válce největší oběti a  za osvobození naší vlasti, postavení pomníčku a vztyčení kříže s trnovou korunou na hrobě lidických mužů,  vašemu lidu, pane velvyslanče, upřímně děkujeme a je nám ctí, že vám za malý okamžik budeme moci předat symbolickou lidickou růži, kterou má naše obec  ve svém znaku.

10. června 1945, v den třetího výročí vypálení obce, přislíbila Československá vláda obnovit a vybudovat Lidice v těsném sousedství původních Lidic.  Jako podnět k vybudování nových Lidic velkou měrou pomohla i velmi vysoká peněžní částka, která byla vybrána ve Velké Británie a ve Spojených státech amerických. Poděkování patří občanům Velké Británie a Spojených států amerických za peněžitou pomoc při vybudování krásné obce. Jako výraz úcty a přátelství převzali zástupci těchto zemí a lidu, symbolické klíče od obce Lidice.

Bylo více než symbolické, že poděkování českému lidu ve formě klíče od obce Lidice za její vybudování, si jako nejvyšší představitel České republiky převzal prezident republiky pan Miloš Zeman. Panu prezidentovi v době, kdy byl premiérem, nebyl lhostejný neutěšený stav pietního území a Růžového sadu přátelství a míru, kde v té době již nekvetly růže, ale rostly bodláky a plevel, neboť´obci se nedostávalo finančních prostředků na údržbu celého areálu. Ostatní politici jen slibovali, pokyvovali hlavou, ale vždy skončilo jen u slibů a památník Lidice dál chátral. Pan Miloš Zeman se společně s tehdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem, čestným občanem obce Lidice in memoriam, zasadili, aby místo starých Lidic bylo opět důstojné a hodné svého významu.

Nová vesnice byla postavena na základě vyhlášené mezinárodní soutěže, kde porota z 58 přihlášených studií vybrala dva vítězné týmy architektů Václava Hilského, Richarda Ferdinanda Pozemského, Antonína Tenzera, Františka Marka, Zbyňka Jirsáka a Jaromíra Krejcara.  K položení a poklepu na základní kámen došlo 15. června 1947 za účasti prezidenta Eduarda Beneše a na následné výstavbě vesnice se doslova podílela celá republika, včetně mládeže.  Lidické ženy se stěhovaly do prvních domů již v roce 1950.  Byla vybudována krásná, moderní obec a i když je známo, že rány v srdcích přeživších lidických žen a dětí se nikdy nezacelily a vždy vzpomínaly na staré Lidice, přesto byly a jsou na svou novou obec patřičně hrdi a svou lásku, starost a péči k nové obci přenesly i na své nové rodiny a na své potomky. Snad všichni obyvatelé, at´ již pochází z původních Lidic nebo se do obce přistěhovali, si uvědomují význam obce, kde žijí a mají pocit sounáležitosti a zodpovědnosti.

Články a ohlasy na oslavy 70. výročí naleznete zde.

Autor: V. Kellerová, starostka obce Lidice