Válečný deník z Japonska 1944 - 1945

Termín: 1. 4. až 28. 6. 2017, výstavní síň Pod Tribunou

Výstavu připravila kulturní antropoložka Anna Fraserová, která je původem Češka žijící ve Velké Británii. Ta dětské kresby namalované v letech 1944 as 1945 objevila na svých cestách po Japonsku.

Práce zachycují každodenní realitu dětí ve škole. Ze souboru 192 kreseb bude v Lidicích vystaveno celkem 38 obrázků, které doprovázejí krátké texty.

"Mně bylo okamžitě jasné, že text i kresby představují unikátní dokument, který by měl být dostupný veřejnosti. Válečných deníků existuje mnoho, ale dětských je méně. Tento deník je zvláštní tím, že spojuje text a grafiku, ta kombinace dovolí daleko lepší vyjádření dětských pocitů," uvedla Anna Fraserová, která autorky kreseb, dnes osmdesátileté ženy, také zpovídala.

Výstava měla premiéru na podzim roku 2014 ve Wolfson College v Oxfordu. Výstava se pak přesunula do Prahy, poté byla k vidění v Ostravě a nyní bude prezentována v Památníku Lidice. Teprve po trojici výstav v České republice série reprodukcí kreseb zamíří dále do světa. Originály na ručním papíře jsou uloženy v Historickém muzeu v Ócu a nikdo k nim nesmí.

Plakát
Tisková zpráva