Pamětní kámen z Ležáků bude umístěn v pamětním háji Bois de la Paix v Belgii

Ve spolupráci s Pardubickým krajem jsme dne 24. dubna 2023 předali na radnici města Bastoň v Belgii pamětní kámen ze Švandova mlýna v Ležákách, který bude začátkem června 2023 slavnostně umístěn do pamětního háje Bois de la Paix nedaleko Museum of War v Bastoni.

Pamětní háj je věnován hrdinům a obětem bitvy v Ardenách (Battle of the Bulge), kteří padli v boji za svobodu.

Zároveň jsme absolvovali prohlídku muzea války, která nás hluboce zasáhla. Muzeum využívá prostorová dioramata k věrnému vyobrazení samotné bitvy, ale i života civilistů, kteří byli nuceni se během bombardování Bastoně ukrývat ve sklepeních. Poutavou formou mapuje klíčové události druhé světové války, využívá 3D technologie, ale i velké množství sbírkových předmětů sestávajících se z těžké vojenské techniky, vojenského vybavení i předmětů běžného života válkou zasažených obyvatel. V exteriéru muzea je prezentována výstava Anthropoid věnovaná vojenské operaci, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha na území protektorátu Čechy a Morava. Součástí instalace jsou též tři růžové keře vysazené v upomínku na lidickou tragédii. 

Děkujeme za spolupráci Pardubickému kraji, Museum of War in Bastogne, Ministerstvu zahraničních věcí a velvyslanci České republiky v Belgii panu Pavlu Kluckému. 

Autor: Jana Chourová Plachá