Pietní akt k 82. výročí vyhlazení obce Lidice

Dne 15. června 2024 se u společného hrobu zavražděných lidických mužů konal pietní akt k uctění památky obětí lidické tragédie, od které uplynulo již dvaaosmdesát let.

Program pietního dne byl zahájen v ranních hodinách mší svatou, kterou na základech kostela sv. Martina celebroval Dominik kardinál Duka.

Následného kladení květinových darů ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů se zúčastnilo na sto delegací za osobní účasti přeživších a jejich potomků, obce Lidice, předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Skopečka, zástupců ministerstev, České národní banky, velvyslanectvích, Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, krajů, obcí, odborných i paměťových institucí a spolků z České republiky i zahraničí. Modlitbu za oběti lidické tragédie pronesl Dominik kardinál Duka. 

Malý pietní akt u Památníku dětských obětí války akademické sochařky Marie Uchytilové doprovodily svým zpěvem i poselstvím děti z Japonské školy v Praze. 

Ředitel Památníku Lidice předal u příležitosti 82. výročí vyhlazení obce Lidice tradiční Pamětní odznak Památníku Lidice, který náleží za vynikající zásluhy dlouholetým spolupracovníkům a zaměstnancům Památníku Lidice. Kompletní seznam oceněných naleznete Opens internal link in current windowzde.

Na důstojném a profesionálním průběhu pietního aktu se podílely Posádkové velitelství Praha, Ústřední hudba Armády České republiky a aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství.

V 15 hodin byla v Lidické galerii slavnostně otevřena výstava ukrajinského umělce Nikita Kadana, který do expozice Lidické sbírky umění připravil kurátorsko-uměleckou intervenci, jakožto projekt připravený speciálně pro bienále Ve věci umění 2024. Událost byla součástí programu bienále Ve věci umění 2024, které probíhá od 14. června do 29. září 2024 ve Veletržním paláci a Lidické galerii. V rámci vernisáže vyjádřili pracovníci Památníku Lidice a přítomní hosté podporu ředitelce Národní galerie Alicji Knast a dalším ženám v řídících funkcích nejen uměleckých institucí.

Po celý den byl vstup do všech objektů Památníku Lidice zdarma.

Děkujeme všem, kdo společně s námi přišli uctít památku lidických obětí.

Program pietního aktu ke stažení Initiates file downloadzde.

Tisková zpráva ke stažení Initiates file downloadzde.