Vernisáž dvou výstav v In Memoriam

Výstavy „Operace Anthropoid“ a „Přijdu hned: Příběh Anny Letenské“ budou slavnostně otevřeny 27. května 2024 v 17:30 hodin.

Autory výstav, které mapují události zlomového a zároveň tragického roku 1942, jsou ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a výtvarnice Barbora Müllerová. K vidění budou v lidické výstavní síni In Memoriam od 27. května do 31. prosince 2024.

Dvojice parašutistů – rotmistři Josef Gabčík a Jan Kubiš uskutečnili 27. května 1942 úspěšný atentát na vraha českého národa, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nová putovní výstava „Operace Anthropoid“ vypráví o jednom z nejvýznamnějších činů čs. odboje, který se právem řadí až na samý vrchol aktivit evropské protinacistické rezistence. 

„Přijdu hned: Příběh Anny Letenské“ je komiksové zpracování životního příběhu divadelní a filmové herečky, která se se svým manželem architektem Vladislavem Čalounem zapojila do odbojové činnosti. Den po natočení posledního záběru filmu „Přijdu hned“ byla zatčena gestapem a internována v Terezíně. Společně s dalšími pomocníky parašutistů a jejich rodinnými příslušníky byla 24. října 1942 zavražděna v Mauthausenu. 

Slavnostní vernisáž proběhne 27. května 2024 od 17:30 hodin ve výstavní síni In memoriam za přítomnosti obou autorů výstav. Při této příležitosti bude také slavnostně odhalena Vzpomínková lavička válečných veteránů a v rámci doprovodného programu vystoupí studenti z Gymnázia Kladno.

Výstavy budou volně přístupné v otevírací době Památníku Lidice.