Výstava Bolest těch druhých v DOX

Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Památníkem Lidice pořádá výstavu Bolest těch druhých. Vernisáž se uskuteční 7. prosince 2022 od 19 hodin v DOX. Výstava potrvá do 16. dubna 2023.

Susan Sontag ve slavné eseji S bolestí druhých před očima (2003; česky 2011) navrhla zásadní přehodnocení obrazů bolesti, hrůzy a krutosti. Položila v ní důležitou otázku: jak lze zprostředkovat utrpení, které je pro ty, kteří ho sami nezažili, nepředstavitelné?

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

Vznik tohoto projektu podnítila neospravedlnitelná ruská invaze na Ukrajinu a nevýslovná zvěrstva, k nimž dochází už mnoho měsíců. Důležité však je, že hlavním tématem výstavy není válka na Ukrajině. A není to ani politika či idelogie. Chtěli bychom postihnout univerzální lidskou zkušenost – schopnost přiblížit se bolesti a utrpení druhých prostřednictvím umění. 

Výstava uvede současnou malbu, fotografii, grafiku, videa a instalace umělců z různých zemí, zastoupeni jsou Andreas Serrano, Christian Boltanski, Gerhard Richter, Nikita Kadan a další. Historická umělecká díla zasadí dané téma do širších souvislostí.  

Goyův cyklus Hrůzy války je drastickým mementem brutality, která v 19. století provázela boj Španělska za nezávislost. Promlouvá k nám toto dílo stejně jako válečné obrazy konfliktů 21. století? Může umění přinášet porozumění, které se liší od racionálního rozboru vlastního jiným přístupům?

Snad nikdy jsme nebyli tak „blízko“ válce jako nyní, kdy lidé, kteří se ocitli v ohnisku konfliktu na Ukrajině, v reálném čase sdílejí videa a zprávy. Díváme se na jejich srdceryvné příběhy a nasloucháme jejich plačícím hlasům. Je však možné opravdu pochopit bolest druhých, když válku sledujeme na obrazovkách z pohodlí našich domovů? A co k tomu může říct umění?

Výstavu doprovodí řada akcí pro veřejnost, například přednášky, besedy, debaty a vzdělávací programy pro školy i rodiny. K výstavě vyjde speciální publikace.

Kurátoři: Leoš Válka, Otto M. Urban, Michaela Šilpochová, Tomáš Glanc a Stefano Carini

Vystavující umělci: Hans Peter Alvermann, Ali Arkady, Christian Boltanski, Dario Bosio, Wilhelm Brasse, Sergey Bratkov, Jacques Callot, Robert Capa, Stefano Carini, Maurizio Cattelan, Dagmar Demming, Otto Dix, Roger Fenton, Abel Gance, Francisco Goya, Stanley Greene, Gottfried Helnwein, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Bohuš Kubinský, Sasha Kurmaz, Kateryna Lysovenko, František Novák, Marsel Onysko, Claus Otto Paeffgen, Party Of The Dead, Gerhard Richter, Andres Serrano, Tim Shaw, David Shrigley, Chaim Sokol, Bohdan Sokur, Lena Stroganova & Alina Dykhman, Alexander Tinei, Rosemarie Trockel, Nick Ut, Matvei Vaisberg, Jitka Válová, Alina Yakubenko, Yōsuke Yamahata a Kamila Ženatá


Otevírací doba výstavy: 

pondělí: Zavřeno
úterý: Zavřeno
středa: 12.00 – 18.00
čtvrtek: 12.00 – 18.00
pátek: 12.00 – 18.00
sobota: 12.00 – 18.00
neděle: 12.00 – 18.00

Vstupenku na všechny probíhající výstavy si můžete zakoupit i Opens external link in new windowonline

Zdroj: https://www.dox.cz/program/bolest-tech-druhych

Autor: Jana Chourová Plachá