Druhý ročník jízdy veteránů Lidický okruh s rekordní účastí

Jízdu veteránů pod názvem Lidický okruh vyhlásili pořadatelé v roce 2014 v upomínku na předchozí závody motocyklů a automobilů pořádané v Lidicích v 50. letech minulého století.

Druhého ročníku Lidického okruhu se zúčastnilo 106 motocyklů a automobilů starších třiceti let.  Nádherné počasí přilákalo do Lidic asi tisícovku milovníků nejen starých strojů, ale i zájemců o doprovodné programy, kterých připravili pořadatelé celou řadu.

Od časného rána se registrovali majitelé veteránů a přicházeli první zvědavci. A zatím co si návštěvníci prohlíželi naleštěné stroje, etno kapela Roberta Kováče bavila diváky skvělým hudebním výkonem a moderátor Pavel Petr přinášel aktuální informace o průběhu akce, ale i z kuloárů. Zejména děti si užívaly doprovodných akcí, které se odehrávaly na několika místech centra obce Lidice. Projížďka koňským povozem, výtvarné dílny pořádané mateřským centrem Lidičky, jízdy zručnosti pořádané firmou Autocentrum Nevecom Kladno, řemeslná dílna, ukázky práce zdravotnické záchranné služby a dobrovolných hasičů, prezentace zabezpečení automobilů firmou Construct Praha a mnoho dalších příležitostí k zábavě. Prvním vyvrcholením dne před startem spanilé jízdy bylo slavnostní otevření zrekonstruovaného parku v centru Lidic, kterého se zúčastnili novomanželé Jarošovi a Tykalovi z Lidic a poslanec PS PČR Zdeněk Syblík se starostkou Lidic V. Kellerovou. Za doprovodu mažoretek z Kladna a Postoloprt slavnostně přestřihli pásku a pak už prostor patřil vystoupení obou skupin mažoretek a kýženému startu spanilé jízdy.

Trasa jízdy za doprovodu SDH Hřebeč a Středokluky vedla z Lidic do Makotřas a přes Buštěhrad a Hřebeč zpět do Lidic. Do cíle dorazily všechny stroje, které stály na startu, byť některé kvůli poruchám na téměř 20 km trati i ve „sběrném voze”. Po absolvování spanilé jízdy byli v cíli před Lidickou galerií vyhlášeni vítězové jednotlivých anket.

Výsledky 2015

Nejstarší veterán: motocykl Royal Enfield z roku 1923, majitel Lukáš Krofta
Elegáni okruhu: manželé Sládkovi z Prahy s vozem Jaguar XJ12, 1981
Cena Popelka: kostitřas Stanislava Bárty
Divácká Cena pro nejkrásnější tři veterány:
1. místo: Tatra 57A roadster z roku 1936, majitel Lumír Veselý
2. místo: Ford Mustang mach 1 z roku 1972, majitel Jaroslav Vořech
3. místo: Jawa 350 pérák rikša z roku 1951, majitel Václav Rýdl
Cena odborné poroty: Ford T touring z roku 1924, majitel Václav Dyttrych

Po skončení celé akce položili někteří účastníci setkání kytici k sousoší lidických dětí. Poděkování patří všem pořadatelům z obce Lidice a Památníku Lidice, Junákům Buštěhrad – Stráž Lidic, Městské policii Kladno, DJ Tonymu, účinkujícím, zejména však majitelům veteránů, kteří přijeli do Lidic v tak velkém počtu. Velké díky patří sponzorům akce – Středočeskému kraji, firmám Acerostar, Construct a Autocentrum Nevecom. Absolutorium si zaslouží ředitelka závodu Klára Klímová, která je i autorkou ideje obnovy Lidického okruhu.

Zajímavost Lidického okruhu 2015: mezi účastníky byli také manželé Rencovi z Rakovníka, kteří přijeli vozem zn. Jaguar E – Type r. v. 1966. Paní Rencová se účastnila akce v pokročilém těhotenství a pořadatelé glosovali, že by mohla porodit přímo při spanilé jízdě. To ona s úsměvem odmítla, protože datum porodu je stanoveno na začátek října. A ejhle! Po návratu z Lidic do Rakovníka se budoucí mamince přitížilo a již večer porodila dcerku Julii! Lidický okruh má svoji raritu – nejmladší účastnici.

Všechny již nyní můžeme pozvat na další, třetí ročník Lidického okruhu, který se bude konat 10. září 2016.

Autor: K. Klímová