Lidice navštívil hejtman Ústeckého kraje

Na pozvání ZO ČSBS navštívil Lidice dne 28. července 2015 hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Hejtmana přivítali v Památníku Lidice starostka obce V. Kellerová, přeživší lidické dítě P. Horešovský, vedoucí muzea A. Marinov a ředitel Památníku Lidice. Hejtman si nejdříve prohlédl pietní území, položil kytici ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, vyslechl si výklad u sousoší lidických dětí a v Růžovém sadu a navštívil expozici muzea.

Druhou část návštěvy věnoval, v doprovodu kurátorky I. Kasalické, prohlídce výstav v Lidické galerii, kde ho zejména zaujala prezentace nejlepších prací 43. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. I zde se O. Bubeníček zapsal do pamětní knihy Památníku Lidice.

Na závěr návštěvy byl hejtman Ústeckého kraje přijat starostkou obce Lidice na obecním úřadu, kde byly přítomny i některé přeživší lidické ženy a děti, se kterými hejtman mohl besedovat. Se zájmem si vyslechl vyprávění M. Šupíkové a M. Kalibové. Návštěva pana hejtmana v Lidicích nebyla zdaleka jeho první, ale tato byla výjimečná tím, že měl možnost pohovořit si s pamětníky nejen o minulosti, ale zejména o jejich současném neúnavném působení při vzdělávání studentů v rámci vzdělávacích programů Památníku Lidice. Vždyť i z Ústeckého kraje do Lidic přijíždí mnoho škol a na oplátku pamětníci již tradičně zajíždějí do škol a obcí tohoto kraje především na Teplicko a na Lounsko.

Autor: M. Červencl