Pamětní kámen z Ležáků je umístěn v pamětním háji Bois de la Paix v Belgii

Ve spolupráci s Pardubickým krajem a Velvyslanectvím České republiky v Bruselu byl v květnu 2023 předán zástupcům města Bastoň v Belgii pamětní kámen ze Švandova mlýna v Ležákách, který byl za přítomnosti velvyslance Pavla Kluckého a hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického slavnostně odhalen dne 3. června 2023, a stal se tak součástí pamětního háje Bois de la Paix nedaleko Museum of War v Bastoni.

Pamětní háj je věnován hrdinům a obětem bitvy v Ardenách (Battle of the Bulge), kteří padli v boji za svobodu.

V belgickém městě Bastogne se nachází muzeum bitvy v Ardenách, jedné z posledních a stěžejních velkých bitev konce druhé světové války v Evropě. V jeho blízkosti je pak lesní památník nazvaný Les míru, ve kterém se od pátečního odpoledne nachází také kámen z ležáckého Švandova mlýna, který zde tak bude trvale připomínat hrůzy druhé světové války na území České republiky.

"V Bois de la Paix, tedy Lese míru nedaleko Bastogne, jsou umístěny informační tabule z různých částí Evropy, které mají za cíl upozornit na oběti 2. světové války. Zároveň zde mají symbolicky své stromy a památníky také američtí vojáci bojující v bitvě v Ardenách na přelomu let 1944 a 1945. Na podzim loňského roku vznikla myšlenka, aby na tomto pietním místě měla trvalou připomínku také ležácká tragédie. Díky spolupráci s Památníkem Lidice a Ležáky se tuto myšlenku podařilo realizovat a za účasti českého, amerického a německého velvyslance jsme zde umístili kámen ze Švandova mlýna z roku 1945, který byl předchůdcem dnešních hrobodomů. Právě účast německého velvyslance byla na tomto místě obzvláště symbolická a důležitá. Jméno Lidice a Ležáky nesmí být zapomenuto nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Silný příběh osudu obou obcí mrazí i po dnes již více jak 80 letech," uvedl hejtman Martin Netolický.

Zdroj: https://deska.pardubickykraj.cz/aktuality/i120938/kamen-z-lezackeho-svandova-mlyna-zdobi-pamatnik-v-belgickem-bastogne

Děkujeme za spolupráci Pardubickému kraji, Museum of War in Bastogne, Ministerstvu zahraničních věcí a velvyslanci České republiky v Belgii panu Pavlu Kluckému. 

Autor: Jana Chourová Plachá