Vernisáž výstavy k 50. výročí úmrtí Oty Pavla

Dne 23. března 2023 jsme v Knihovně Lidice otevřeli výstavu k 50. výročí úmrtí Oty Pavla a zároveň průřezovou výstavu publikační činnosti Nakladatelství Sláfka. Tento projekt spoluorganizovaly nakladatelka Slávka Kopecká, Knihovna Lidice, Obec Lidice a Památník Lidice.

Vernisáž výstavy byla koncipována jako sousedské setkání lidických a buštěhradských občanů. Svým vystoupením program zpestřily děti z Mateřské školy Lidice a lidického pěveckého sboru složeného z absolventů lidické školky, obě tělesa pod vedením a s kytarovým doprovodem paní ředitelky Soňy Macháčkové.

Průvodní slovo pronesli starostka obce Lidice Veronika Kellerová, nakladatelka a lidická občanka Slávka Kopecká, vedoucí Knihovny Lidice Jiří Černý a zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá.

Jsme velmi potěšeni, že se vernisáže zúčastnili také zástupci muzeí Oty Pavla - paní Ivona Kasalická, zakladatelka muzea Oty Pavla v Buštěhradu a pracovník Pamětní síně a přívozu Oty Pavla v Luhu pod Branovem pan Jiří Nagy.

V těchto dnech probíhá v Lidické galerii druhé kolo hodnocení prací Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice mezinárodní porotou, jejíž členové též využili možnosti výstavu navštívit, za což srdečně děkujeme. 

Velká účast veřejnosti pro nás byla milým překvapením a věříme, že jsme touto akcí přispěli nejen k připomínce buštěhradského krajana a výjimečného spisovatele Oty Pavla, ale též se nám podařilo vnést radost a pozitivní energii do srdcí návštěvníků.

Výstava bude v prostoru Knihovny Lidice k vidění až do konce června 2023, otevírací doba knihovny: každou středu od 15:30 do 17:30 hod.

V rámci programu k 50. výročí úmrtí Oty Pavla a oslav nakladatelské činnosti Slávky Kopecké jsme připravili ještě tematický večer v rámci cyklu Lidické zimní večery. Konkrétně pořad Křeslo pro Slávku Kopeckou, které se uskuteční 19. dubna 2023 od 18 hodin v Lidické galerii. Večerem provází Robert Tamchyna, klavírní doprovod Marcel Javorček, literární přednes Michal Zelenka.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Autor: Jana Chourová Plachá