„Roboti a umělá inteligence“ od 1. července v Lidické galerii

49. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2021. Termín: 1. 7. 2021 - 31. 1. 2022, Lidická galerie

Památník Lidice srdečně zve návštěvníky na 49. Mezinárodní dětskou výstavu, v letošním roce tematicky zaměřenou na Roboty a umělou inteligenci. Děti na celém světě si tak připomněly příběh slova „robot“, které před sto lety poprvé použil spisovatel Karel Čapek v divadelní hře R.U.R. na radu svého bratra, malíře Josefa Čapka. Téma bylo vybráno i u příležitosti vzniku Doporučení k etickým zásadám umělé inteligence, které bude jedním z témat Generální konference UNESCO v roce 2021. 

Téma bylo rozšířeno i o podtémata: Co robot (ne)umí, Uvnitř stroje, R.U.R.: Roboti v literatuře a filmu, Rok 2121, Vývoj a druhy umělé inteligence, Technologie a etika, Data a Nanoroboti.

Dětem se téma robotů velmi zalíbilo a tak na výstavě můžeme najít mnoho optimistických vizí do budoucna a roboty v mnoha rolích, ve kterých budou roboti člověka doprovázet – od pomocníků s úklidem, přes kuchaře a číšníky v restauracích až po roboty lékaře. Objevují se i aktuální témata v podobě robotů ekologických, kteří pomáhají se záchranou životního prostředí, a velmi oblíbení byli letos roboti a nanoroboti jako bojovníci proti covidu-19. Mnozí vystavení roboti a robůtci jsou ale především individualitami s charakteristickými a osobitými výrazy a svými vlastními příběhy a povahami. 

Na letošní ročník soutěže dorazilo 11 213 výtvarných děl ze 72 zemí světa. Ocenit ty nejlepší bylo jako každým rokem pro porotu výstavy velmi náročné. Odborná komise nakonec po pečlivém výběru udělila celkem 945 ocenění, včetně 156 medailí.

Vítězná díla budou v Lidické galerii vystavena od 1. července 2021 do 31. ledna 2022.

Výstavu a soutěž pořádá Památník Lidice pod záštitami ministra kultury, ministra zahraničních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České komise pro UNESCO a generálního ředitele Českých center. 

Na závěr se sluší poděkovat nejen dětem, ale i učitelům a porotcům, jejichž práce byla i v letošním roce náročnější, protože probíhala za mimořádných opatření v důsledku pandemie covid-19.  

Mezinárodní dětská výtvarná výstava je pro návštěvníky otevřena v Lidické galerii každý den od 9 do 17 hodin až do 31. ledna 2022. 

Více informací naleznete zde: Opens external link in new windowwww.mdvv-lidice.cz

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Autor: Tamara Hegerová

80. výročí vyhlazení obce Lidice si připomínáme 12. června 2022. Více informací naleznete Opens external link in new windowzde.