Slavnostní předání cen 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

Slavnostní vyhlášení a předání nejvyšších ocenění výstavy, medailí „Lidická růže“ a Ceny poroty proběhlo 9. září 2021 na zahradě Lidické galerie.

Ve čtvrtek 9. září se na zahradě Lidické galerie uskutečnilo slavnostní vyhlášení a předání nejvyšších ocenění výstavy, medailí „Lidická růže“ a Ceny poroty. Slavnostní ceremoniál zahájil v 11 hodin fanfárou žesťový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové v Praze.

Dětem ocenění předávali: Eduard Stehlík – ředitel Památníku Lidice, Pavel Hynčica – za Samostatné oddělení muzeí Ministerstva kultury, František Med – vedoucí tajemník České komise pro UNESCO, Hana Pištorová – za Česká centra, Lucie Cirkva Chocholová – za Středočeský kraj, Jitka Čejková – za Vysokou školu chemicko-technologickou a Ivana Junková – předsedkyně poroty.

Za lidické děti nás letos poctili návštěvou Jiří Pitín a Pavel Horešovský. Vzácným hostem byla i paní Sylvia Klánová, dcera akademické sochařky Marie Uchytilové, která je autorkou Pomníku dětským obětem války.

Velice nás potěšila četná účast zahraničních diplomatů. Kromě ukrajinského velvyslance, J. E. Jevhena Perebyjnise, který symbolicky převzal Cenu poroty pro zahraniční školu, jsme zde přivítali paní velvyslankyni Izraele J.E. paní Annu Azari, paní velvyslankyni Thajského království J. E. Phasporn Sangasubana, pana velvyslance Indie J.E. Helmanta Kotalwara a pana velvyslance Kubánské republiky J.E. Danilo Francisca Alonso Mederose. V publiku také zasedli členové diplomatických sborů z Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Indonésie, Mexika, Myanmaru, Peru, Rakouska, Ruska a Srbska.  

První část ceremoniálu patřila Cenám poroty - nejvyšším oceněním udělovaným české a zahraniční škole. Cenu poroty pro Českou republiku letos získalo Centrum sociálních služeb Horizont z Protivína,  za jedinečný, neobvyklý a velice působivý soubor prací. Svou cenu si do Lidic přijedou převzít individuálně v průběhu konání výstavy.

Cenu poroty pro zahraniční školu získalo Visual Art Center z ukrajinského města Kryvyi Rih. Skleněnou paletu od uměleckého skláře Jiřího Pačinka symbolicky převzal  již zmíněný velvyslanec Ukrajiny v ČR J.E. pan Jevhen Perebyinis. 

Druhá část ceremoniálu byla věnována medailistům z České republiky. Oceněné děti obdržely medaili, diplom, reprodukce svých oceněných prací a dárky – knížky, bloky, výtvarné potřeby a další krásné ceny.

Na závěr slavnostního ceremoniálu zahrálo flétnové trio Collegium Flautinium ze ZUŠ Marie Podvalové a všichni účastníci si pořídili na památku skupinovou fotografii.

V rámci ceremoniálu vyhlásila nastupující kurátorka MDVV Veronika Trubačová téma dalšího, jubilejního 50. ročníku „MUZEUM“. 

I letos byl pro děti na zahradě Lidické galerie připraven doprovodný program, inspirovaný tématem výstavy – ROBOT a umělá inteligence: výroba papíru od ruční papírny Papyrea, létání s drony s týmem z Fakulty životního prostředí ČZU, 3D tisk a chemické triky od týmu z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, hádanky a výtvarné aktivity od střediska volného času Labyrint. Mnozí návštěvníci využili den k prohlídce pietního území Lidic či k návštěvě nejnovější součásti Památníku Lidice – expozici Rodinný dům č. p. 116, který sousedí se zahradou Lidické galerie.

Výstavu, která byla pro návštěvníky otevřena 1. července 2021, si návštěvníci mohli individuálně prohlédnout během celého dne. Výstava s 945 exponáty s tematikou robotů je otevřena denně a potrvá až do 31. ledna 2022.

Mnohokrát děkujeme našim partnerům a sponzorům za krásné dárky pro děti i další cennou podporu výstavy. 

ABC PHOTO: Martin Homola

Autor: Tamara Hegerová

MUZEUM PAMÁTNÍKU LIDICE JE UZAVŘENO Z DŮVODU REKONSTRUKCE. Ostatní expozice jsou přístupné veřejnosti.